RER Ecologic Service face un apel către toţi orădenii, cerându-le să nu îşi mai abandoneze deşeurile pe domeniul public. Piese de mobilier, haine, tot felul de obiecte din plastic ori pur şi simplu saci cu resturi menajere - pe toate le găsesc muncitorii salubrităţii aruncate pe străzile oraşului.

Mormanele clandestine de gunoaie urâţesc aspectul urbei, dar - la cât sunt de frecvente - aproape că devin parte din peisajul cotidian.

Cei care au obiceiul să-şi lase gunoaiele pe unde apucă trebuie să ţină cont că, pe lângă faptul că strică aspectul oraşului, riscă amenzi serioase. Depozitarea reziduurilor de orice fel pe domeniul public al municipiului este strict interzisă, iar orice abatere se sancţionează contravenţional conform HCL 207/2015, cu amenzi cuprinse între 300 şi 2.500 lei.

Numărul de dispecerat al Poliţiei Locale la care pot fi sesizate astfel de fapte este 0259-969.