Când viaţa îţi dă lămâi, fă o limonadă! Rămasă fără o sursă bună de venit prin reducerea numărului locurilor de parcare din centru, ca urmare a lucrărilor din Piaţa Unirii, Administraţia Imobiliară Oradea s-a reorientat.
Şi, pentru că mulţi şoferi au început să îşi lase maşinile în Piaţa Ferdinand, devenită pietonală odată cu închiderea circulaţiei pe podul Ladislau, în iunie, AIO a hotărât să taxeze asfaltul de sub maşini.