La invitaţia de Facultăţii de Inginerie Electrică şi Tehnologia Informaţiei (IETI) din cadrul Universităţii din Oradea, 30 de reprezentanţi ai unor firme din acest domeniu s-au adunat, vineri, la Biblioteca Universitară, la o sesiune de recrutare a unor societăţi care să devină parteneri ai facultăţii. În cadrul unui proiect european, facultatea vrea să încheie parteneriate cu firme dispuse să primească studenţi în stagii de practică de câte trei săptămâni. Proiectul, de altfel, vizează tocmai facilitarea accesului studenţilor de la IETI în firmele în care, după terminarea studiilor, ar putea lucra ca angajaţi.

Potrivit unui comunicat al facultăţii, la întâlnirea de vineri au participat reprezentanţi ai unor firme precum Stimin, Conectronics, Celestica, Plexus, Samsung, Hanil, Alien Concept, RCS&RDS, Neobyte Solutions, Ro&Co, Eta2U, Faist Mekatronic.

"Firmele vor avea un rol de partener de practică. Intenţionăm să selectăm pe baza unor criterii clare maximum 22 de agenţi economici în scopul pregătirii practice a studenţilor şi totodată construirii unei cariere ȋn domenii inginereşti de vȃrf", a declarat managerul de proiect, Cornelia Gyorodi.

În total, în proiect vor fi implicaţi 200 de studenţii din anii II şi III de studiu, din domeniile Calculatoare şi Tehnologia Informaţiei, Inginerie Electronică şi Telecomunicaţii, Inginerie Electrică.

Proiectul, realizat de Universitate în parteneriat cu Camera de Comerţ şi Industrie, respectiv Romarketing, are o valoare totală de 1,9 milioane de lei, din care 1,8 milioane sunt bani nerambursabili.