Cercetătorii de la Universitatea din Valencia au descoperit că întâlnirea unei femei frumoase poate fi dăunătoare pentru sănătatea bărbaţilor.

Oamenii de ştiinţă spun că numai cinci minute în compania unei femei atractive ridică nivelul de cortizol, adică hormonul de stres al organismului). Efectele sunt accentuate la bărbaţii care nu consideră ca ar putea avea un contact cu femeia respectivă.

Cortizolul este produs de organism atunci când acesta se află sub stres fizic sau psihic şi cauzează, adesea, boli de inimă.

Cercetatorii Universităţii din Valencia au testat 84 de studenţi de sex masculin, cerându-i fiecăruia să stea într-o cameră şi să rezolve un puzzle Sudoku. În aceeaşi încăpere se mai aflau un bărbat şi o femeie.

Când femeia ieşea din sală, nivelul de stres al bărbaţilor nu a crescu. Pe de altă parte, când voluntarul rămânea singur cu femeia în campăr, nivelul său de cortizol a crescut.

Aşadar, cercetătorii au tras concluzia că prezenţa unei femei frumoase îi îmbolnăveşte pe bărbaţi. "În acest studiu, am considerat că pentru cei mai mulţi bărbaţi, prezenţa unei femei atrăgătoare poate induce percepţia că există o oportunitate pentru curtare", zic ei.

Cortizolul poate avea şi un efect pozitiv în doze mici. Acesta îmbunătăţeşte vigilenţa. Cu toate acestea, nivelul ridicat de cortizol cronic poate agrava afecţiuni medicale, cum ar fi bolile de inima, diabetul, hipertensiunea sau impotenţa.