Teatrul Regina Maria va comemora, pe 15 iunie, 124 de ani de la moartea lui Mihai Eminescu organizând concursul de recitări din operele acestuia numit "De-aş avea", după poezia cu care a debutat în revista Familia din Oradea.

"Concursul se adresează tuturor orădenilor, indiferent de vârstă, studii şi preocupări şi constă în recitarea unei poezii, la alegere, din lirica eminesciană. Durata recitării nu trebuie să depăşească cinci minute. Un juriu alcătuit din oameni de cultură din Oradea va acorda diplome de participare şi premii constând dintr-un abonament la spectacolele Teatrului Regina Maria, un abonament la revista Familia din Oradea, cărţi, precum şi alte premii-surpriză", se arată într-un comunicat al organizatorilor.

Competiţia va avea loc pe 15 iunie, de la ora 11, pe scena sălii Arcadia. Înscrierile se fac la secretariatul Teatrului Regina Maria din Oradea. Termenul limită este joi, 13 iunie, ora 11, dată la care va avea loc şi preselecţia, urmând ca lista cu cei selecţionaţi să fie afişată în aceeaşi zi, la avizierul teatrului.