Șeful Poliției Ștei, inspectorul Rafael Tonca, pare să aibă un talent rar: transformarea BMW-urilor în amintiri scumpe, foarte scumpe chiar. În doar jumătate de an, bărbatul a trimis doi bolizi de fițe la fiare vechi!
Pe primul în aprilie, pe DN1, la Gheghie, unde ofiţerul a ieșit cu maşina pe contrasens și s-a izbit de altele două, bolidul său fiind declarat nerecuperabil.
Omul şi-a luat altă maşină, tot BMW, desigur, dar nici asta nu l-a ținut mult: săptămâna trecută, a fost lovit de două autoturisme şi de un autobuz într-un carambol produs pe DN 76, în zona Hidișelu de Jos.
De această dată, ce-i drept, ofițerul n-a avut nicio vină, dar mașina tot n-a supraviețuit. Bihorel îi recomandă poliţistului să ia o pauză de la volan sau, dacă tot insistă să conducă, să-şi cumpere ceva mai modest, bunăoară o Dacia Sandero, căci BMW-urile nu par să-i aducă noroc.
Oricum, un lucru e sigur: când șeful Poliției Ștei trece pe lângă tine, mai bine te dai la o parte, că nu știi niciodată ce urmează!