Guvernul a avizat introducerea timbrului de mediu, noua formă a taxei auto percepute la înmatricularea maşinilor.
Timbrul de mediu se va percepe începând din 15 martie, termen până la care vor fi publicate şi normele de aplicare.
Noua taxă auto are o formulă de calcul diferită faţă de precedenta şi conduce, în medie, la o creştere cu 10 procente a sumei de plată pentru înmatricularea maşinilor Euro 4 şi Euro 3, respectiv o scădere cuprinsă între 60-90% la maşinile Euro 2, Euro 1 şi non-Euro.
Taxa va rămâne la aceleaşi cote pentru maşinile Euro 5, în timp ce pentru maşinile Euro 6, hibride ori electrice nu se va aplica.
Totodată, taxa se va aplica diferit pentru maşinile pe benzină faţă de cele cu motoare diesel. Principalul coeficient în calcularea taxei este emisia de CO2.