Oradea se află pe locul 6 în topul celor mai atractive orașe pentru locuire din România, potrivit ediției 2026 a Indexului de Atractivitate Urbană, realizat de Institutul pentru Orașe Vizionare.

Primele poziții în clasament sunt ocupate de Brașov și Cluj-Napoca, orașe care își păstrează locurile fruntașe. Pe locul al treilea a urcat Constanța.

Topul primelor zece orașe este completat de Timișoara, Sibiu, Oradea, Iași, București, Alba Iulia și Arad, arată Agerpress.

Indexul analizează atractivitatea celor 41 de municipii reședință de județ din România, din perspectiva intenției de mutare și a percepției privind calitatea vieții. Cu alte cuvinte, nu este un clasament făcut exclusiv pe baza unor date administrative, ci arată cum sunt percepute orașele de către respondenți.

Potrivit sursei citate, studiul a fost realizat pe baza unui sondaj online efectuat în aprilie 2026, pe un eșantion reprezentativ la nivel național de 1.200 de persoane.

Autorii raportului arată că atractivitatea urbană începe să fie distribuită mai echilibrat între orașe și nu mai este concentrată doar în jurul marilor centre urbane.

„Deși primele poziții rămân ocupate de orașele consacrate, rezultatele din acest an indică o tendință interesantă: atractivitatea urbană începe să se distribuie mai larg și nu mai este concentrată la fel de puternic în jurul câtorva centre urbane dominante”, se arată într-un comunicat al Institutului pentru Orașe Vizionare, citat de Agerpress.

Față de ediția precedentă, realizată în 2024, cele mai mari creșteri ale atractivității au fost înregistrate de Drobeta-Turnu Severin, Slatina, Târgu Jiu și Baia Mare.

În același timp, orașe consacrate precum Oradea, Sibiu, Cluj-Napoca și Brașov au avut scăderi ușoare ale scorurilor, dar au rămas în partea de sus a clasamentului.

Florian Filat, director executiv al Institutului pentru Orașe Vizionare și coordonator al City Index, spune că rezultatele nu arată o schimbare radicală a preferințelor, ci o orientare mai pragmatică a oamenilor.

„Rezultatele din acest an nu indică o schimbare radicală a preferințelor oamenilor, ci mai degrabă o mutare a atractivității urbane de la promisiunea orașului-magnet la promisiunea orașului-echilibru”, a declarat Florian Filat, citat de Agerpress.

Potrivit acestuia, marile centre urbane continuă să atragă prin oportunități economice, educaționale și de divertisment, dar orașele mai mici câștigă teren pentru că sunt percepute ca fiind mai ușor de locuit.

Raportul arată că în evaluarea orașelor contează mai mulți factori: locurile de muncă, mobilitatea, serviciile de sănătate, infrastructura, tehnologia, oportunitățile de petrecere a timpului liber, sportul și viața urbană activă.

Autorii studiului mai arată că, față de 2024, percepția asupra calității vieții urbane s-a deteriorat ușor, pe fondul unui context economic mai dificil și al unei stări de incertitudine mai ridicate în rândul populației.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!