Preşedintele Traian Băsescu i-a asigurat, miercuri, pe reprezentanţii SRI că, deşi în cei zece ani de mandat a beneficiat de un volum enorm de informaţii, niciodată, după ce va pleca din funcţie, nu va utiliza informaţiile în bătălia politică, scrie Mediafax.ro.
La finalul bilanţului SRI, şeful statului a ţinut să le mulţumească tuturor ofiţerilor, specialiştilor, angajaţilor civili, pentru modul în care şi-au îndeplinit misiunile în ultimii ani.
"La sfârşitul cuvântului meu, i-am asigurat că, deşi în cei aproape zece ani am beneficiat de un volum enorm de informaţii, i-am asigurat că niciodată, după ce voi pleca din funcţie, nu voi utiliza informaţiile primite de la ei în bătălia politică", a declarat Băsescu.
Preşedintele a mai mulţumit SRI pentru modul în care şi-a îndeplinit misiunile şi celor care astăzi conduc Serviciul Român de Informaţii, pentru profesionalismul lor.