Preşedintele UDMR Sfântu Gheorghe, Antal Arpad, a propus reprezentanţilor comunităţii româneşti să sprijine autonomia Ţinutului Secuiesc, iar maghiarii să le dea, în virtutea reciprocităţii, garanţii că vor primi posturi de conducere, cu respectarea proporţionalităţii etnice.
Arpad, totodată primar al municipiului Sfântu Gheorghe, a făcut această propunere la conferinţa "Autonomie şi regionalism - provocările deceniului", unde liderul PNL din Sfântul Gheorghe, Mădălin Guruianu, a întrebat de ce nu există reciprocitate în cererile comunităţii maghiare, respectiv de ce nu a fost de acord niciodată să ofere posturi de conducere unui etnic român în judeţul Covasna.
"Am o propunere publică pentru reprezentanţii comunităţii româneşti. Suntem dispuşi să facem un pact sau să avem o înţelegere, respectiv dacă dânşii vor susţine demersul privind autonomia şi vom avea o regiune cu statut special, atunci vom acorda garanţii că membrii comunităţii româneşti pot avea posturi de conducere. Mi se pare absolut normal să fie aşa, dar principiul proporţionalităţii etnice ar trebui să se aplice peste tot, adică inclusiv în Jandarmerie sau în Poliţie", a răspuns Antal.