Au fost momente emoționante marți seară la Hotelul Continental din Oradea, unde aproximativ 100 de persoane s-au adunat pentru a-l omagia pe cunoscutul medic neurolog Vharoon Nunkoo Sharma, decedat marți, la Spitalul Județean. A fost o întâlnire între familia medicului și apropiați, iar participanții și-au exprimat dorința de a sprijini repatrierea trupului neînsuflețit în Mauritius.
Pe un fundal în care rula muzică indiană, cei prezenți au ținut câteva minute de reculegere, într-o atmosferă sobră și încărcată de respect. Printre cei care au ținut să își arate recunoștința față de familia reputatului neurolog s-au numărat și pacienți cu diagnostice dificile, care au dorit să îi mulțumească mamei medicului pentru eforturile și devotamentul fiului său.
„A fost o întâlnire între familia dr. Vharoon și prieteni și pacienți. Întreaga familie a fost extrem de emoționată, mulțumindu-le tuturor pentru implicare și pentru recunoștința și aprecierea arătate față de munca pe care Vharoon a făcut-o în toți acești ani”, a declarat BIHOREANULUI unul dintre medicii participanți.

După finalizarea procedurilor birocratice din Oradea, familia intenționează să transporte trupul neînsuflețit în Mauritius, unde vor fi respectate tradițiile specifice ceremoniei funerare. Trupul urmează să fie incinerat, conform cutumelor locului.
Demersul repatrierii este, însă, extrem de costisitor, motiv pentru care dr. Ciprian Borza, unul dintre cei mai apropiați prieteni ai medicului Vharoon din Oradea, a deschis un cont bancar special pentru sprijinirea familiei. Cei care doresc să își exprime recunoștința sau să ajute pot dona orice sumă în contul RO13BTRLRONCRT0076840301, deschis pe numele Borza Ciprian Tudor, cu mențiunea „donație dr. Vharoon”. Toate sumele strânse vor fi direcționate către familia medicului.
Așa cum BIHOREANUL a mai arătat, medicul neurolog Vharoon Nunkoo Sharma a murit marți, la doar 42 de ani, la Spitalul Județean din Oradea. Acesta era internat de aproximativ 10 zile, în stare gravă, suferind de mai multe afecțiuni. Decesul său este profund deplâns atât de colegi, cât și de pacienți. De altfel, atunci când colegii lui au făcut public un anunț că Vharoon are nevoie de sânge, numeroși orădeni s-au prezentat la Centrul de Transfuzii Sanguină pentru a-l ajuta.
Cunoscut pentru intransigența sa și pentru pasiunea pe care o avea pentru meserie, dr. Vharoon a fost unul dintre cei mai căutați neurologi din Oradea. El a activat atât la Spitalul Județean din Oradea, cât și la Clinica Davidescu, având competențe inclusiv în somnologie, nivel I și II. Într-un mesaj de condoleanțe, reprezentanții clinicii au transmis pe Facebook că acesta a fost „un profesionist dedicat, un coleg respectat și un om care a pus mereu pacientul pe primul loc”.
„Prin calmul, empatia și rigoarea sa medicală, a adus alinare și speranță multor oameni, lăsând o amprentă profundă asupra celor care l-au cunoscut și au lucrat alături de el. Gândurile noastre se îndreaptă către familia îndurerată, căreia îi transmitem sincere condoleanțe și toată compasiunea noastră în aceste momente grele. Ne vom aminti de dr. Vharoon cu recunoștință și respect, pentru profesionalismul și umanitatea pe care le-a dăruit zi de zi”, se arată în mesajul publicat pe Facebook.