Mai multe lumânări vor străluci în grădina din fața Catedralei Romano-Catolice din Oradea, unde joi, de la ora 18.30, va avea loc o nouă ediție a evenimentului de solidaritate „Un milion de stele pentru persoanele cu dizabilități”.

Acțiunea este organizată de Caritas Catolica și Caritas Eparhial.

Vor lua cuvântul și se vor ruga alături de participanți episcopii Böcskei László și Virgil Bercea.

„În cadrul evenimentului, ne exprimăm compasiunea pentru persoanele cu dizabilități printr-o rugăciune comună și aprinderea simbolică a unei lumânări”, transmit organizatorii.

Momentele muzicale vor fi susținute de orchestra de cameră „Suliband” a Liceului de Artă din Oradea și de solista Mela Simai.

Ca la edițiile precedente, voluntarii Caritas Catolica vor oferi participanților ceai cald și lumânări.

Aprinderea lumânărilor va începe la ora 19, moment care va fi urmat de binecuvântarea acestora de către reprezentanții celor două biserici.

„Vă așteptăm cu drag să fiți alături de noi la această manifestare a solidarității și speranței!”, au adaugat organizatorii.

Urmăriți BIHOREANUL și pe Google News!