Baschetbalistele de la Universitatea CSM Oradea au înregistrat din nou o contraperformanţă, pierzând la o diferenţă de 92 de puncte, duminică, la Alba Iulia, în cadrul etapei a XXII-a din Liga Naţională.

Meciul, care a opus echipa gazdă, CS Universitatea Alba Iulia, una dintre fruntaşele clasamentului, şi Universitatea CSM Oradea s-a disputat practic într-o singură direcţie, către panoul oaspetelor.

Gazdele au început în forţă şi după numai 10 minute aveau deja 29-13 pe tabela de marcaj. Sfertul II le-a fost şi mai la îndemână, înscriind 31 de puncte, în timp ce orădencele abia au marcat 8.

Cu o diferenţă de 60-21 pentru albaiulience s-a intrat în pauza mare, numai că nici în repriza a II-a nu s-a constatat un reviriment la Univ. CSM Oradea, ba dimpotrivă. În sfertul III diferenţa a fost şi mai mare, cu un incredibil 39 de puncte realizat de gazde, în timp ce oaspetele şi-au trecut în cont doar 7. Astfel se facă că înainte cu 10 minute de final, Universitatea Alba Iulia conducea deja cu un neverosimil 99-28.

Pe fondul reducerii tempo-ului gazdelor, în ultimul sfert orădencele au dat semne tardive de revenire, dar care nu s-au concretizat decât prin marcarea a 12 puncte, în timp ce jucătoarele de la Alba Iulia şi-au trecut în cont 33 de puncte. Astfel, echipa orădeană a fost învinsă cu un scor incredibil, de 40-132.

Principala marcatoare a fost Alexandra Uiuiu, de la gazde, cu 23 de puncte, în timp ce de la orădence cea mai eficace a fost Alexandra Vlaicu, cu 17 puncte.
CS Universitatea Alba Iulia - Universitatea CSM Oradea 132 - 40 (29 - 13, 31 - 8, 39 - 7, 33 - 12)

Sala: Universitatea Alba Iulia
Spectatori: 250
Arbitri: Alin Dragoş, Amalia Marchiş
Comisar: Viorel Constantinescu Viorel

Principale marcatoare CS Universitatea Alba Iulia: Alexandra Uiuiu 23 puncte, Rebecca Diane Tobin 16, Jovana Vukoje 15, Amanda Clara Thompson 14 şi Ildiko Nagy 14 puncte.
Marcatoare Universitatea CSM Oradea: Alexandra Vlaicu 17 puncte, Mihaela Adi 15, Ruxandra Chiş 5, Francesca Marie 2 şi Carla Şigan 1 punct.