Având jocuri dificile în acest weekend, echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a, CSC Sânmartin și CS Oșorhei, au cucerit un singur punct în cadrul etapei a X-a a Seriei a V-a. Evoluând pe teren propriu, la Baza Sportivă Luceafărul, echipa din Sânmartin a remizat cu scorul de 1-1 în fața liderului clasamentului, FC Municipal Baia Mare, în timp ce CS Oșorhei, care a jucat în deplasare, tot sâmbătă, la Bistrița, cu echipa locală Gloria Progresul, a cedat cu 1-2.

La Sânmartin, gazdele de la CSC au avut un joc foarte dificil cu prima clasată, FC Municipal Baia Mare, dar cu toate acestea, în prima repriză au fost mai prezenți în joc și au avut trei situații bune de a marca, numai că Popescu, în minutul 16, Mintaș, în minutul 21, și Grosu, în minutul 42, nu au izbutit să găsească drumul spre gol, irosind ocazii bune.

În repriza a doua jocul s-a mai echilibrat însă, dar au apărut și golurile. După ce M. Popa de la oaspeți a trimis de la marginea careului în transversală, elevii antrenorului Florin Fărcaș au izbutit să deschidă scorul, în minutul 71, dintr-o lovitură de la 11 metri, primită după un henț în careu. Cel care a executat a fost Grosu, care a marcat fără probleme.

Pe final gazdele s-au apărat însă, încercând să țină de rezultat, numai că tocmai în prelungiri, în minutul 90+2, arbitrul hunedorean Denis Haidiner a văzut un henț în careu și a dictat din nou penalti, de această dată pentru maramureșeni. A executat tocmai portarul Bota, care a înscris și el, stabilind scorul final, 1-1, și aducând un punct pentru echipa sa.

Tot în prelungiri însă,  CSC Sânmartin putea să obțină victoria, în minutul 90+4, când Popescu a reluat cu capul din 6 metri în transversală. Astfel, echipa bihoreană a cedat primele două puncte de pe teren propriu din această ediție.

CSC Sânmartin - FCM Baia Mare 1-1 (0-0)

Au marcat: Grosu (min. 71 din penalti) / Bota (min. 90+2 din penalti)

CSC Sânmartin: Sg. Ghilea - Cr. Morar, Mintaș, Chira, Arsene - Cura - Pantea, Grosu (min. 72 S. Zadori), L. Todea (min. 60 Novak), Lobonț (min. 60 Olariu) - Gh. Popescu. Antrenor: Florin Farcaș

FC Municipal Baia Mare: Bota - Duruș, Hodor, Potecu, V. Gherman - Bogman (min. 75 D. Morar), R. Leonte - R. Ardeleanu, M. Popa, Deac (min. 86 Urs) - V. Pop (min. 75 Hîmpea). Antrenor: Dorin Toma

Au arbitrat: Denis Haidiner (Hunedoara) - Gabriel Saraol și Ștefan Petrean (ambii din Deva).

Cealaltă echipă bihoreană din competiție, CS Oșorhei, după cinci victorii consecutive, a cedat sâmbătă la Bistriţa, în faţa echipei locale, Gloria Progresul, cu scorul de 1-2. Bistriţenii au întors însă rezultatul, după pauză, în faţa unei echipe bihorene care a avut în gripă un adversar mai puternic decât Gloria.

Ban, Pop Şerban, Magda şi Ember au acuzat, încă dinaintea plecării, probleme de sănătate şi gruparea bihoreană a fost la un pas să ceară amânarea partidei. În cele din urmă s-a jucat pe o vreme ceţoasă, friguroasă, de culoare gri-tomnatec. Gazdele nu au putut conta pe Brumă şi Colţa, suspendat şi nici pe Hilincă, suspendat de club pentru indisciplină. Bihorenii au reuşit să deschidă scorul în minutul 27, când Hosu s-a intercalat printre fundaşii centrali ai gazdelor şi a marcat cu un şut din 18 metri, în stânga lui Raul Pop.

În primele cinci minute ale părţii secunde CS Oşorhei a beneficiat de trei contraatacuri în superioritate numerică, tratate superficial de băieţii lui Rudy Kovacs, iar ocaziile s-au răzbunat. În minutul 50 a survenit egalarea. Jarda a înscris cu mult noroc şutul său trimis de la marginea careului, a fost deviat şi a rezultat un lob care l-a păcălit pe Hava.

Golul victoriei gazdelor a fost semnat, pe final de partidă, de Alex Pop, care a intrat în careu pe partea stânga și a șutat cu dreptul la colțul lung. Cele două reuşite ale bistriţenilor au reprezentat singurele faze de poartă ale gazdelor în repriza a doua. „Păcat că am luat acel gol egalizator pe şut deviat. Reuşita a venit pe fondul unor contraatacuri devastatoare pe care nu am ştiut să le concretizăm cu om în plus. Gloria, echipă experimentată, a ştiut să profite. Cred că nu meritam să pierdem acest joc", a declarat antrenorul bihorenilor, Rudy Kovacs, la finele întâlnirii.

Gloria Bistriţa - CS Oşorhei 2-1 (0-1)

Au marcat: Jarda (min. 50) și Alex Pop (min. 80) / Hosu (min. 27)

Gloria: Raul Pop - Budăcan, Bolboș, Fizeșan, Dobrea - Fl. Alexandru, Rogozan (min. 62 Cilean), Jarda, Sâplăcan (min. 73 Akari) - Alex Pop și O. Bucur.

CS Oșorhei: Hava - Turcan, Şerban Pop, Layrincsik, Hering - Magda, Ember - Hosu, Trip (min. 70 Moise), Andor -  Ov. Popa.