Etapa a XX-a a campionatului Ligii a III-a a adus vineri în Seria a V-a o victorie şi o înfrângere pentru echipele bihorene. Astfel, dacă CSC Sînmartin s-a impus pe teren propriu cu scorul de 2-1, în faţa celor de la Unirea Jucu, în schimb, CS Oşorhei a cedat, surprinzător, de altfel, cu acelaşi scor, 1-2, la Cluj, în faţa ultimei clasate, CS Sănătatea.

La Sânmartin, pe Stadionul Luceafărul, CSC din localitate a câştigat duelul cu echipa clujeană Unirea Jucu, cu scorul de 2-1, după ce au deschis scorul prin Jurca, în minutul 48. Peste doar două minute oaspeţii au egalat însă prin  Mândruşcă, dar George Bogdan a adus victoria elevilor antrenorului Florin Fărcaş, printr-un gol înscris în  minutul 67.

În schimb, CS Oşorhei nu şi-a revenit nici în faţa "lanternei roşii", Sănătatea Cluj, fiind învinsă cu scorul de 2-1. Gazdele au deschis scorul în minutul 21 prin Adrian Lupu care a plecat singur de la centrul terenului şi nu s-a mai oprit până în poarta lui Deac, fază venită pe fondul dominării echipei bihorene. Abia după pauză CS Oşorhei a reuşit să egaleze prin juniorul Darius Costea.

La al doilea gol în această stagiune, Costea a şutat de la 25 de metri. Prelungirile au fost fatale echipei de lângă Oradea. În minutul 90+2 Gaşpar, talonat de Pop Şerban, la circa 20 de metri de poartă, l-a văzut ieşit pe Deac şi a trimis peste acesta cu un lob care s-a oprit sub transversală. A fost golul celei de-a treia victorii a "viruşilor verzi" în acest sezon şi al celei de-a cincea înfrângeri consecutive pentru CS Oşorhei.

Tehnicianul Rudy Kovacs a mizat în acest meci pe următorii jucători: Deac - Turcan, Lavrincsik (46 Costea), Pintea, Hering – Pop Şerban, Magda – Giura (46 Sergiu Ban), Trip, Hosu (65 Moise) – Ov. Popa.

În derby-ul etapei a XX-a, Metalurgistul Cugir a învins tot la limită, cu scorul de 2-1, printr-un gol al victoriei marcat în prelungiri din penalti, echipa FC Zalău. Liderul ierarhiei în schimb, FCM Baia Mare s-a impus cu scorul de 2-0 la Reghin şi s-a detaşat în fruntea clasamentului.