PROGRAM 9-15 OCTOMBRIE
EVENIMENTE
Concert Vizi – The Chaos in My Mind, miercuri, ora 20, Gekko Pub
Moszkva Cafe: miercuri Leader Kills, ora 20; vineri Concert Canarro, ora 20, şi Apple Room Drum&Bass vol. 05: Membrain, Kashlinski, Sequential, ora 22; sâmbătă What About Fashion, eveniment caritabil de design vestimentar, prezentare de look sau desen, ora 12
Concert Bosquito, vineri, ora 20.30, Bistro Blues Caffe
Concert Feli & Band, duminică, ora 17, ERA Park
Zilele Filmului Maghiar: proiecţii vineri de la ora 10, vineri şi sâmbătă de la ora 16, Universitatea Partium
Reasons to Be Pretty, de Neil LaBute, regia Horghidan Radu-Andrei, sâmbătă, ora 19, Studio Act
Jack şi vrejul de fasole, piesă de teatru pentru copii, sâmbătă, ora 11, ERA Park
Filme pentru copii, proiectate gratuit: duminică "Baby Boss: Cine-i şef acasă?", ora 11, sala de evenimente ERA Park
Experiment Teatru Clandestin
Tragedie pentru o singură voce - spectacol-concert în interpretarea actriţei Anda Tămăşanu, după romanul Confidenţe Fictive, de Nina Cassian, scenariu, regie şi scenografie Sebastian Bărbălan, parte a proiectului MetaDrama, vineri, ora 20, Teatrul de Vară al Cetăţii Oradea
Cinema Club Moştenirea - club de cinema cu filme de artă, de autor, istorice, scurt-metraje, deschiderea oficială: vizionarea unui film, MetaParty cu muzica anilor ’80, vineri, ora 22, corpul I, subsol, Cetatea Oradea
MARATON FOTOGRAFIC INTERNAŢIONAL DE ZIUA ORAŞULUI
Vernisajul expoziţiei artiştilor fotografi din oraşele înfrăţite cu Oradea, 36 de fotografii în format mare realizate de artişti fotografi din Debrecen, Montbeliard, Oradea, Ivano-Frankivsk şi Waregem, joi, ora 11, Muzeul Cetăţii şi Oraşului Oradea (timp de o lună)
Vernisajul expoziţiei "În lumina umbrelor" de retrospectivă a artistului fotograf Nemeth Francisc (Lupeni), 40 de fotografii alb-negru şi color, format mare, joi, ora 12, Muzeul Cetăţii şi Oraşului Oradea (timp de o lună)
Vernisajul expoziţiei artistei fotografe Petryna Dmytro (Ucraina), 100 de fotografii alb-negru şi color, joi, ora 18, Galeria "Euro Foto Art"
TEATRUL SZIGLIGETI
Tango, dramă de Slawomir Mrozek, regia Harsanyi Sulyom, miercuri, ora 17, Szigligeti Studio
Floare de mină, tragi-comedie de Szekely Csaba, regia Hunyadi Istvan, sâmbătă, ora 19
EHTET - FESTIVALUL ANSAMBLURILOR PROFESIONISTE LA ORADEA
Barbarii, spectacol al Ansamblului Nagyvarad, regia Gyorfi Csaba, joi, ora 18, Sala Mare a Teatrului
Dans în imagini, vernisajul expoziţiei lui Tokes Imola, joi, ora 16.30, Sala Albă a Studioului Szigligeti
Casa dansului popular, folk pub, joi, ora 22, Cafeneaua Moszkva
Palko cel Frumos, al Ansamblului Artistic Mureşul, regia Varga Janos, vineri, ora 11, Sala Mare a Teatrului
Mundruc, susţinut de Ansamblul Trei Scaune, regia Konczei Arpad, vineri, ora 18, Sala Mare a Teatrului
Concert Cari Tibor şi formaţia Soroglya, vineri, ora 22, Cafeneaua Moszkva
Degeţel, spectacol al Ansamblului Naţional Secuiesc Harghita, regia Ivacson Laszlo, sâmbătă, ora 11, Sala Mare
Moştenirea, Trupa de Dans Udvarhely Tancmuhely, regia Konczei Arpad, sâmbătă, ora 18, Sala Mare a Teatrului
Casa dansului popular, sâmbătă, ora 22, Sala Albă a Studioului Szigligeti
Gala Ehtet - cu participarea celor cinci ansambluri profesioniste populare maghiare, duminică, ora 19, Sala Mare
FILARMONICA DE STAT
Concert aniversar Eugen Doga 80. În program lucrări celebre din creaţia compozitorului Eugen Doga, dirijor Mihail Agafiţa (Republica Moldova), solişti: Mariana Bulicanu – soprană, Dumitru Mîţu – tenor, Sergiu Pungă – bariton, Cristina Scarlat – voce, Vasile Iovu – nai, Vitalie Advahov (Republica Moldova) – acordeon, marţi, ora 19
EXPOZIŢII
FESTIVALUL FOTOGRAFIEI CHINEZE ÎN ROMÂNIA
- expoziţia "Tradiţii populare chinezeşti", 100 de fotografii realizate de artiştii fotografi membri ai China Network Online (Zhuhai), Galeria Euro Foto Art (până vineri)
- expoziţia artiştilor fotografi Che Peng Ion (Macau), Turnul Primăriei (până în 27 octombrie)
- expoziţia artistului fotograf Haibo Chi (Macau), Cetatea Oradea (până miercuri)
MUZEUL CETĂŢII ŞI ORAŞULUI ORADEA
expoziţia de artă fotografică "Spiritual", fotografii alb-negru şi color realizate de artiştii fotografi Hoppal Mihaly şi Imre Zoltan, imaginile imortalizate surprind viaţa în mănăstiri, ceremonii, peisaje în Siberia, Nepal, Himalaya (până în 10 octombrie)
expoziţia de artă contemporană Atelier 35 "Fără Frontiere"
expoziţia membrilor grupului fotografic Târgovişte 2011
expoziţia "Contrast în 4" a artiştilor plastici orădeni Dorina Andrei Aldea, Teodor Radu Pantea, Mariana Pădureanu, Iulia Filip Schreier
expoziţia "Renaştere prin restaurare", obiecte conservate şi restaurate, pictură, mobilier, postere explicative, studii de caz, materiale folosite în intervenţii; vase din bronz, monede, scut de factură turcească (secol XVII); lamă de sabie, amnare şi lacăte din fier, vase din ceramică, corn de bovină prelucrat, fragmente de încălţăminte (secol XVI-XVII), piese din mobilierul episcopului ortodox Nicolae Popoviciu
expoziţia "Copilăria în Epoca de Aur", obiecte care amintesc de copilăria anilor ’70-’80, jucării, manuale şcolare, rechizite, colecţii de timbre, proiecţie de diafilme şi filme, şi expoziţia "Magazinul Mixt" - o întoarcere în trecutul bunicilor şi părinţilor, în atmosfera sumbră a unui magazin sărăcăcios
expoziţia permanentă "Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar", vase de lut, monede, fragmente de sculpturi şi de fresce din Biserica Sfânta Maria Mică
expoziţia memorială "Rezistenţă şi represiune în Bihor"
expoziţia Episcopiei Greco-Catolice de Oradea – File de istorie
expoziţia Bisericii Reformate Oradea
expoziţia Episcopiei Romano-Catolice de Oradea
Muzeul Pâinii
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
NOUL SEDIU: Festivalul Naţional de Artă Naivă, vernisaj vineri, ora 17; expoziţie de arme din colecţiile Muzeului Naţional de Istorie a României (până în 27 octombrie); expoziţia "Etnographica", reprezentări grafice ale portului popular din colecţia Muzeului Deri din Debreţin (până la sfârşitul lunii octombrie); expoziţia de postere "Restaurare transfrontalieră"
Pictori şi sculptori orădeni care au activat între 1950-1980; Donaţia sculptorului Iosif Fekete (1903-1979)
PALATUL BAROC: Valori patrimoniale din colecţia de etnografie a Muzeului Ţării Crişurilor, icoane pe sticlă, ouă încondeiate şi tehnică agricolă
MUZEELE MEMORIALE "IOSIF VULCAN" ŞI "ADY ENDRE": expoziţiile de bază
MUZEUL MEMORIAL "AUREL LAZĂR": expoziţiile "Arta 1900 şi Oradea. Secession-ul" şi "Primăvara întregirii"
CLUBURI
URBAN PLACE: vineri Party, ora 22
LORD’S PUB: vineri şi sâmbătă Distracţie la Lord’s, ora 22
THE PIPE: sâmbătă Party, ora 22
BLACK EAGLE: vineri şi sâmbătă Party, ora 22.30
LOKAL PUB: vineri, sâmbătă Party, ora 20
JUICE PUB: vineri Party, ora 22; sâmbătă Illegal Saturday, ora 22.30
HANGAR PUB: vineri, sâmbătă Party, ora 23
EDISON PUB: vineri, sâmbătă, Party, ora 20
SHADOWS CLUB: vineri şi sâmbătă Party, ora 21
GREEN PUB: miercuri Karaoke Night, ora 22; vineri şi sâmbătă Party, ora 23
CLUB LIFE: joi-duminică Petreceri cu muzică live, Seri de dans, ora 22
BLONDY’S ART CAFE: vineri Seară de dans, ora 21.30; sâmbătă Karaoke Night, ora 22
STEAM BAR: miercuri Pub Quiz, vineri şi sâmbătă Party, ora 22
CINEMA PALACE 9-12 octombrie
RECOMANDĂRI
Omul de zăpadă
Un detectiv-şef al unei unităţi de elită (Fassbender) investighează dispariţia unei victime în prima zi de ninsoare din iarnă, şi are toate motivele să se teamă că un ucigaş în serie care le scăpase printre degete până acum e din nou activ. Cu ajutorul unei nou-sosite în echipă (Ferguson), poliţistul trebuie să facă legătura între cazuri vechi de câteva decenii şi cazul de acum, sperând că va putea să ajungă cu un pas înaintea acestui criminal extraordinar de inteligent până la următoarea ninsoare.
Regia: Tomas Alfredson
Distribuţia: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson
Vânătorul de recompense 2049
La 35 de ani distanţă după evenimentele din primul film, un nou vânător de replici umane - ofiţerul LAPD, "K" descoperă un secret de mult timp îngropat ce are potenţialul de a scufunda în haos ce a mai rămas din societate. Descoperirea îl face pe K să demareze o anchetă cu scop final de a-l găsi pe Rick Deckard, fost vânător de replici umane, care a fost dat dispărut de trei decenii. Acţiunea noii pelicule este imaginată de Michael Green şi Hampton Fancher.
Regia: Denis Villeneuve
Distribuţia: Ryan Gosling, Dave Bautista, Robin Wright, Harrison Ford
PROGRAM
Omul de zăpadă avanpremieră, miercuri, joi 20.30
Vânătorul de recompense 2049 premieră, luni-joi 17.30; luni, marţi 12.50, 14.15, 19.30, 22.15; miercuri 11.25, 14.20, 19.30, 22.10; joi 12.50, 14.20, 19.30, 22.10
Familia Monstrulescu premieră, luni, marţi 12.30, 17.45; miercuri 11.05, 12.10, 14, 17.40; joi 12.30, 17.45
Octav premieră, miercuri 11.45; luni-joi 17.10
Cum să faci ca s-o desfaci? premieră, luni-joi 18.10, 20; luni, marţi, joi 14.45; miercuri 10.50, 14.45
Linia morţii luni, marţi 18.40, 20.30, 22.40; miercuri, joi 16.35, 20.45, 22.45; miercuri 13.15
Logan Lucky: Cursa norocului luni-joi 12.35, 19.05, 21.20
Borg vs. McEnroe: Înfruntarea secolului luni, marţi 13.25; miercuri 11.20; joi 13.25
The Lego Ninjago Movie luni, marţi 13.05; miercuri 13; joi 13.05; luni-joi 15.50
Kingsman: Cercul de aur luni, marţi 19.40; luni-joi 14.55, 22.30; miercuri, joi 19.35
Asasin american luni, marţi 16.10, 20.50, 22.50; miercuri, joi 18.40, 22.50
IT luni, marţi 13.45, 21.50; miercuri, joi 13.40, 21.50
Hitman’s Bodyguard: Care pe care luni-joi 17.15
Goana după alune 2, miercuri 10.35
Barry Seal: Trafic în stil american miercuri, joi 16.05; luni, marţi 16.35
Emoji Filmul. Aventura zâmbăreţilor, dublat, 3D, luni-joi 15.25