PROGRAM 22-28 MARTIE

FILARMONICA DE STAT

FESTIVALUL PRIMĂVERII

Concert susținut de Camerata Michael Haydn, dirijor Cristian Lupeș. În program lucrări de A. Corelli: Concerto Grosso op. 6, nr. 1, J. S. Bach: Concertul brandenburgic nr. 3, în Sol major, J. Suk: Serenada pentru corzi în Mi bemol major, op. 6, miercuri, online

Concert simfonic: dirijor Tiberiu Soare, solist Răzvan Suma – violoncel. În program lucrări de D. Voiculescu: Suita din „Codex Caioniˮ pentru orchestră de coarde, A. Piazzolla: Două piese pt. violoncel și corzi „Kichoˮ și „Adios Noninoˮ - orchestrație Julián Caeiro - 100 de ani de la nașterea compozitorului, B. Bartók: Divertisment pentru orchestră de coarde - 140 de ani de la nașterea compozitorului, vineri, online

EXPOZIŢII

MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA - COMPLEX MUZEAL

- expoziția de tarantule vii „The Taranterra Project”, în parteneriat cu colecționarii Andrei Lazăr și Bogdan Biris (până în iunie 2021)

- expoziția permanentă de Științele Naturii

- expoziția permanentă de Arheologie și Istorie

- Lapidariul

- Vivariul

- expoziția Muzeului Memorial „Aurel Lazăr”: „Bihorul... la spargerea lumii (12 octombrie 1918-20 aprilie 1919)”

- expoziția Muzeului Memorial „Ady Endre”

- expoziția permanentă a Muzeului Memorial „Iosif Vulcan”

MUZEUL ORAŞULUI ORADEA – COMPLEX CULTURAL

Expoziții temporare

- expoziția „Contrapunct” a artistului fotograf Gabriel Stanciu (București), Galeria „Ștefan Vilidár István” (până în 22 aprilie)

- expoziția internațională de artă fotografică cu tematica „Femei”, Galeria Euro Foto Art (până în 2 aprilie)

- expoziția de sculptură monumentală și obiect „Lux aeterna” a artistului Dumitru Radu, în parteneriat cu Episcopia Greco-Catolică Oradea și Asociația Culturală Pictor Octavian Smigelschi (până în 30 aprilie)

- expoziția „Jandarmeria Română 1850 - 2020" (până duminică)

- expoziția „Kabuki. Stampe japoneze. Ukiyo – E – Japonese theatre prints”, 110 stampe japoneze realizate în sec. XVII-XIX, imagini ale actorilor și scene de teatru kabuki semnate de peste 27 de artiști (Colecția privată avocat George Șerban) (până în 30 martie 2021)

- expoziția „Bucătăria medievală – Răsfăț culinar la curtea principilor Transilvaniei”, evoluția veselei și tacâmurilor folosite în spațiul european, între perioada medievală și cea modernă

- „Olfactiv – Mirodenii, răşini, parfumuri şi miresme. Din Antichitate până în Epoca Modernă”

- „Invențiile Evului Mediu. Leonardo da Vinci - apă, vânt și foc", expoziție interactivă în cadrul conceptului MoO Kids - Muzeul Copiilor

- „O prietenie regală: Grigore Antipa și Regii României 1892-1944”, obiecte, documente și fotografii

- „Matia Corvin – Viaţa la Curtea Regală”, expoziţie interactivă, figurine tridimensionale, efecte vizuale şi sonore, jocuri şi jucării medievale, scene tematice

- „50 de ani de grafică românească – 1970-2020”, expoziţie de artă contemporană românească

- expoziţia „100 de ani de la vizita Familiei Regale la Oradea”

Expoziţii permanente

- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial şi lui Traian Moşoiu; Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist (1945-1989), Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Decenii de indiferenţă. Cetatea Oradea din pragul colapsului la măreţia de odinioară; Renaștere prin restaurare

Secții muzeale

 - Muzeul Istoriei Evreilor din Oradea, Sinagoga Ortodoxă Aachvas Rein: istoria comunității evreiești din Oradea, documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult, ororile Holocaustului

- Casa Darvas La Roche – Muzeu Art Nouveau : expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii şi obiecte din „La Belle Époque”, video mapping, panou interactiv, expoziţia Muzeului Parfumului din Bucureşti

GALERII DE ARTĂ-REPERAJ (Cetate, corp „C”)

- expoziția de sculptură contemporană „Volumetric”, organizată de Uniunea Artiștilor Plastici din România, Filiala Oradea, lucrări clasice tratate în cheie contemporană, concepte, tehnici și materiale inedite: instalaționism, ready-made-uri, sculpto-obiecte, picto-obiecte, assamblage, recycling art, realizate de 23 de artiști (până în 12 aprilie)