PROGRAM 28 DECEMBRIE 2020 - 3 IANUARIE 2021

EXPOZIŢII

MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA - COMPLEX MUZEAL

- expoziţia de tarantule vii "The Taranterra Project", în parteneriat cu colecţionarii Andrei Lazăr şi Bogdan Biris (până în iunie 2021)

- expoziţia "Trepte interioare" a artistei plastice Kerekes Gyöngyi

- expoziţia permanentă de Ştiinţele Naturii

- expoziţia permanentă de Arheologie şi Istorie

- Lapidariul

- Vivariul

- expoziţia Arhimede şi invenţiile sale

- expoziţia Artişti plastici orădeni din perioada interbelică

- expoziţia Donaţia Iosif Fekete

- expoziţia Muzeului Memorial "Aurel Lazăr": "Bihorul... la spargerea lumii (12 octombrie 1918-20 aprilie 1919)"

- expoziţia Muzeului Memorial "Ady Endre"

GALERIA EURO FOTO ART

- expoziţia "Remember" a artistei Varga Erzsébet Mandy, 100 de fotografii monocolor şi color, grupate în două cicluri "Întoarcerea în timp" şi "Fotografii pictate cu lumină" (până în 10 ianuarie)

MUZEUL ORAŞULUI ORADEA – COMPLEX CULTURAL

Expoziţii temporare

- expoziţia de sculptură monumentală şi obiect "Lux aeterna" a maestrului Dumitru Radu, în parteneriat cu Episcopia Greco-Catolică Oradea şi Asociaţia Culturală Pictor Octavian Smigelschi (până în 30 aprilie)

- expoziţia de examen "Oradea – Chişinău nocturn", realizată de absolvenţii cursului de artă fotografică: Florin Baba Horaţiu, Iosif Blau, Andreea-Elisabeta Burca, Iurie Burlacu, Ştefan Chudi, Caius-Marian Stănăşel, îndrumaţi de Ştefan Toth, AFIAP, preşedinte AIEFA (până în 10 ianuarie)

- expoziţia "Jandarmeria Română 1850 - 2020" (până în 28 martie 2021)

- expoziţia "Kabuki. Stampe japoneze. Ukiyo – E – Japonese theatre prints", 110 stampe japoneze realizate în sec. XVII-XIX, imagini ale actorilor şi scene de teatru kabuki semnate de peste 27 de artişti (Colecţia privată avocat George Şerban) (până în 30 martie 2021)

- expoziţia "Bucătăria medievală – Răsfăţ culinar la curtea principilor Transilvaniei", evoluţia veselei şi tacâmurilor folosite în spaţiul european, între perioada medievală şi cea modernă

- "Iele world", expoziţie de artă textilă

- "Olfactiv - Mirodenii, răşini, parfumuri şi miresme. Din Antichitate până în Epoca Modernă"

- "Invenţiile Evului Mediu. Leonardo da Vinci - apă, vânt şi foc", expoziţie interactivă în cadrul conceptului MoO Kids - Muzeul Copiilor

- "O prietenie regală: Grigore Antipa şi Regii României 1892-1944", obiecte, documente şi fotografii

- "Matia Corvin – Viaţa la Curtea Regală", expoziţie interactivă, figurine tridimensionale, efecte vizuale şi sonore, jocuri şi jucării medievale, scene tematice

- "50 de ani de grafică românească – 1970-2020", expoziţie de artă contemporană românească

- expoziţia "100 de ani de la vizita Familiei Regale la Oradea"

Expoziţii permanente

- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial şi lui Traian Moşoiu; Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist (1945-1989), Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Decenii de indiferenţă. Cetatea Oradea din pragul colapsului la măreţia de odinioară; Renaştere prin restaurare

Secţii muzeale

- Muzeul Istoriei Evreilor din Oradea, Sinagoga Ortodoxă Aachvas Rein: istoria comunităţii evreieşti din Oradea, documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult, ororile Holocaustului

- Casa Darvas La Roche – Muzeu Art Nouveau: expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii şi obiecte din "La Belle Époque", video mapping, panou interactiv, expoziţia Muzeului Parfumului din Bucureşti

Galerii de Arta-Reperaj

- expoziţia contemporană de arte decorative "FormArt", Cetate