PROGRAM 18-24 OCTOMBRIE
EVENIMENTE
Concert Direcţia 5, sâmbătă, ora 18, Noo’vo Resto Lounge (preţ 250 lei concert şi cină)
BATRA – Bienala de Arhitectură Transilvania – marţi, ora 13 "De-a arhitectura", ateliere pentru copii, Colegiul Mihai Eminescu; vineri, ora 18 lansare de carte Silviu Medeşan "Forma urmează situaţiei, oraşul contemporan anticipat de situaţionişti", Casa Darvas-La Roche
Evenimente Comuniteca – luni atelier de educaţie pentru siguranţă, ora 14.30, taekwando, ora 17, atelier de muzică, ora 18; marţi: atelier de construcţie lego, ora 16, pictură, ora 16.30, terapie de grup, ora 19; miercuri: atelier de biologie, ora 16, educaţie financiară, ora 17, atelier imprimare 3D, ora 17, Toastmasters – public speaking, ora 19.15; joi: atelier biologie, ora 16 (lb. maghiară), educaţie financiară, ora 17, atelier de fotografie, ora 18.30; vineri: Stropi îşi face prieteni noi, ora 9, educaţie pentru siguranţă, ora 11, atelier biologie, ora 13, art&design, ora 16, limba engleză pentru adulţi, ora 18, Crişul Shopping Center
Evenimente MA Hub: Yoga session, luni, marţi, miercuri, ora 18.30, joi, ora 8; Ma garden, marţi-duminică, ora 17; KineDok: Distanţa dintre mine şi mine. Q&A cu Dana Bunescu, miercuri, ora 19
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic G. Verdi: Rigoletto, joi, ora 19
TEATRUL REGINA MARIA
Trupa Iosif Vulcan
Arta adulterului, de Pierre Chesnot, regia Daniel Vulcu, joi, ora 19, Sala Mare
Trupa Arcadia
Scufiţa Roşie, după Charles Perrault şi Fraţii Grimm, regia Maria Mierluţ, duminică, ora 11, Sala Arcadia
TEATRUL SZIGLIGETI
Sosevolt Cirkusz, luni, marţi ora 11, sâmbătă, ora 17, Sala Arcadia
Vuk, de Fekete Istvan, luni, ora 17, Sala Mare
Hamlet, de W. Shakespeare, abonament Papp Magda, sâmbătă, ora 17, Sala Mare
EXPOZIŢII
TURNUL PRIMĂRIEI
- expoziţie internaţională "Oradea fermecătoare", 25 de fotografii realizate de Claudiu Szabó, Ovi D. Pop, Ovidiu Gabor, Ştefan Tóth István, Bokor Zsolt Levente, Csíki János, Kovács Orsolya, Oros Claudiu, Varga Bernadette (Oradea), Bánházi Gyöngyi (Marghita), Mészáros Ödön (Budapesta), Zhu Ruisheng (Beijing) (până în 11 noiembrie)
- expoziţie cu obiecte organizată de Oradea Heritage în parteneriat cu Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Crişana": trei scenarii din activitatea pompierilor, incendiu, salvare de persoane blocate în turn şi salvare de la înălţime, costume în cadrul butaforiilor realizate în turn
- 4 niveluri: I - mecanismul orologiului, "ceasul mamă", care cântă la ore fixe "Marşul lui Iancu", II - panoramă, III - ciocane uriaşe funcţionale, care bat de câte trei ori la fiecare sfert de oră, nivelul IV – telescop
GALERIA DE ARTĂ REPERAJ. CETATE
- expoziţia ,,Poveşti despre Europa", lucrările a 55 de artişti plastici
- ,,Atelier 35 - Libertate totală’’ curator Milena Augusta Pop, vernisaj sâmbătă, ora 16
FILARMONICA DE STAT
- expoziţia de fotografie de portret "Fără filtru", realizată de Alin Panaite, Avatar Studio
PIAŢA UNIRII
- expoziţia "Oradea 908 ani – 908 portrete" – expun fotografii Ovi D. Pop şi Adela Rusu, Raul Ghiman, Ionuţ Jarca, Dorian Stone, Mirel Sabău, Mariana Scubli, David Petras, Roxi Condrea, Adriana Anca, Dan Cristian Griga, Ioana Popa Birău, Sándor Szabo, Bodó Jószef, Ovidiu Ilisie (până joi)
CASA DARVAS-LA ROCHE – MUZEU ART NOUVEAU
- expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii şi obiecte din "La Belle Époque", video mapping, panou interactiv, expoziţia Muzeului Parfumului din Bucureşti
MUZEUL ISTORIEI EVREILOR, SINAGOGA ORTODOXĂ AACHVAS REIN
- istoria comunităţii evreieşti din Oradea, documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult, ororile Holocaustului
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA - COMPLEX MUZEAL
- expoziţia naţională de "Artă naivă"
- expoziţia "Artişti plastici orădeni între 1860-1940"
- expoziţia permanentă de Ştiinţele Naturii
- expoziţia permanentă de Arheologie şi Istorie
- Lapidariul
- Vivariul
MUZEUL MEMORIAL "AUREL LAZĂR"
- expoziţia "Bihorul... la spargerea lumii (12 octombrie 1918-20 aprilie 1919)"
MUZEELE MEMORIALE "ADY ENDRE" ŞI "IOSIF VULCAN"
- expoziţii permanente
CETATEA ORADEA
Expoziţii temporare
- expoziţia "Bali fermecător" a artistului Steven Ye Pui Chung din Singapore, 25 de fotografii color de mari dimensiuni, realizate în Bali (până în 31 octombrie)
- "Expo Foto Art 600", expoziţia internaţională cu numărul 600: lucrările acceptate la Concursul mondial ale Centrelor Fotografice FIAP din întreaga lume (până în 29 octombrie)
- expoziţia "Opriţi timpul!", în cadrul proiectului "Cetăţeni activi la puterea a treia", coordonat de Mioriţa Săteanu, cu ocazia Zilei Internaţionale a Persoanelor Vârstnice
- expoziţia "În atelierul lui Dumnezeu", pentru a marca împlinirea a 360 de ani de la editarea Bibliei la Oradea, lucrări de inspiraţie biblică realizate de ceramistul şi sculptorul Árpád Zsombori
- expoziţia "Cronica prevenirii incendiilor şi a accidentelor de muncă, în imagini" - 85 de ani de la crearea primei structuri militarizate de pompieri în Bihor, "Detaşamentul 1 de Pompieri Oradea": tablouri, afişe, grafică satirică, tablouri în relief, timbre şi fotografii ce surprind aspecte din modul de desfăşurare a activităţii de prevenire a incendiilor şi a accidentelor de muncă în judeţul Bihor, începând din anul 1953, până în prezent
- "Invenţiile Evului Mediu. Leonardo da Vinci - apă, vânt şi foc"
- "50 de ani de grafică românească – 1970-2020", expoziţie de artă contemporană românească
- expoziţia Matia Corvin – Viaţa la Curtea Regală
Expoziţii permanente
- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial şi lui Traian Moşoiu; Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist (1945-1989); Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Renaştere prin restaurare
CINEMA PALACE
RECOMANDĂRI
Dune
Călătoria mitică şi emoţionantă din "Dune" spune povestea lui Paul Atreides, un tânăr strălucit şi talentat, născut într-un mare destin, dincolo de înţelegerea sa, care trebuie să meargă pe cea mai periculoasă planetă din univers pentru a asigura viitorul familiei şi poporului său. Pe măsură ce forţele malefice izbucnesc într-un conflict legat de exclusivitatea pentru furnizarea celei mai preţioase resurse din univers, care se regăseşte doar pe această planetă - resursă capabilă să deblocheze cel mai mare potenţial al umanităţii - vor supravieţui doar cei care îşi pot cuceri frica.
Regia: Denis Villeneuve
Cu: Jason Momoa, Rebecca Ferguson, Zendaya, Timothée Chalamet
The Last Duel
Bazat pe evenimente reale, filmul analizează ipotezele cunoscute despre ultimul duel consimţit din Franţa între Jean de Carrouges şi Jacques Le Gris, doi prieteni care devin aprigi rivali. Carrouges e un cavaler respectat, reputat pentru curajul şi priceperea pe câmpul de luptă. Le Gris este un nobil normand, faimos pentru inteligenţa şi elocvenţa sa. Soţia lui Carrouges, Marguerite, acuză că a fost agresată de Le Gris, acuzaţie pe care acesta o neagă; ea insistă să facă publice detalii despre presupusa agresiune, ceea ce este văzut ca un act extrem de curaj şi de sfidare, care îi pune viaţa în pericol.
Regia: Ridley Scott
Cu: Matt Damon, Jodie Comer, Ben Affleck
PROGRAM 18-21 octombrie
Dune avanpremieră, miercuri, joi 14.50, 17, 19.55
Halloween Kills avanpremieră, miercuri, joi 15.30, 18.10, 20.25
The Last Duel premieră, luni-joi 14.45, 17.25, 19, 20.05
Venom: Let There Be Carnage premieră, luni-joi 14.40, 16.40, 17.50, 18.40, 19.50, 20.40. Luni-joi 16 (dublat maghiară)
The Addams Family luni-joi 15, 17
No Time to Die luni-joi 16.20, 18.15, 19.30
The Boss Baby: Family Business luni, marţi 15.30; miercuri, joi 14.50 (dublat română)