PROGRAMARE 3-9 IULIE 2023
EVENIMENTE
FESTIVALUL MEDIEVAL
Joi - Ceremonia de deschidere, parada coifurilor și prezentarea cavalerilor, ora 19, Piața Unirii
Vineri - Cetatea Oradea, de la ora 10
- Vulturii din Călata - Prezentarea tradițiilor popoarelor nomade, demonstrație de măiestrie ecvestră cu cavalerul Christian Von Schellenberg, competiție full contact cu topoare de luptă, concert Peregrinii, Jocurile Regale ale caselor nobiliare, activități copii, jocuri vânătorești cu doamnele Les Écuyers de l’histoire, competiția nobiliară a scutierilor - lupte medievale TAP fight, concert Hollóének, campionatul Mondial de Turnir, concert Natalia Bendre, campionatul Mondial de Turnir, Runda I, concert The Mono Jacks, spectacol de jonglerii cu foc - Ordinul Solomonarilor
Sâmbătă - Cetatea Oradea, de la ora 10
- Competiție nobiliară de tir cu arcul, Lupte medievale corp la corp cu Les Écuyers de l’histoire, Competiție nobiliară de lupte corp la corp, Vulturii din Călata - Prezentarea tradițiilor popoarelor nomade, Jocuri vânătorești cu doamnele Les Écuyers de l’histoire, activități copii, Lupta Mare - Toate echipele medievale în luptă Last Man Standing, Competiție nobiliară – spadă de două mâini, pedepse la curtea regală, Concert Hollóének, Concert Lazarus, Show cu toboșarii și stegarii medievali Sbandieratori Città di Castiglion Fiorentino, Campionatul Mondial de Turnir, Runda II, Concert Phoenix, Spectacol de jonglerii cu foc - Ordinul Solomonarilor
Duminică - Cetatea Oradea, de la ora 10
Vulturii din Călata - Prezentarea tradițiilor, Demonstrație de măiestrie ecvestră cu cavalerul Christian Von Schellenberg, Lupte medievale cu mercenari 1 vs 1, Lupte cu topoare de război cu Les Écuyers de l’histoire, Jocuri vânătorești cu doamnele Les Écuyers de l’histoire, Lupte medievale cu mercenari 2 vs 2, Concert Hollóének, Activități copii, Concert Omul cu Șobolani, Show cu toboșarii și stegarii medievali Sbandieratori Città di Castiglion Fiorentino, Campionatul Mondial de Turnir, Festivitatea de premiere a Campionatului Mondial de Turnir și încheierea festivalului
Micii ghizi ai Muzeelor Memoriale: program adresat elevilor și tinerilor, modulul I - de pregătire pentru a-i descoperi pe cei care au dat numele muzeelor și istoria acestora, de marți până vineri, între orele 10-13, Muzeul Memorial „Iosif Vulcan” (tarif 100 lei)
Columbus Quiz Time, marți, ora 20, Columbus Cafe Oradea
Spânzurătoare cu grai bihorenesc, miercuri, ora 18, Parcul Libertății, o versiune specială a jocului tradițional, cu regionalisme. Doi specialiști - istoricul Constantin Demeter și scriitorul Traian Ștef - le vor explica tuturor curioșilor formarea și particularitățile mai multor cuvinte.
Vacanța de vară, program distractiv și creativ, activități indoor și outdoor, de dezvoltare personală, jocuri în natură, crafts, board games, pictură, desen, modelaj în lut, pentru copii peste 4 ani, zilnic, de la ora 7.30, Atelier de arte plastice Living Art Studio, Cetatea Oradea (tarife de la 69 lei)
Karaoke Night, în fiecare joi, ora 20, Gekko Pub
Thursday Super Hits with DJ Oprix, în fiecare joi, ora 21, Columbus Cafe Oradea
Atelier: Cetățenie activă - de la nivel local la nivel național și european, joi, ora 10, Biblioteca Universităţii din Oradea
Workshop muzical pentru copii, joi, ora 10, Atelierul de muzică, Cetatea Oradea (gratuit)
Tururi ghidate, în fiecare vineri, ora 18, sâmbătă și duminică, ora 10.30, punct de întâlnire: Piața Unirii
Concert Romantic Cello - Under the Stars, Răzvan Suma, violoncel, și Cristiana Miharț, pian, vineri, ora 21, Templul Francmasoneriei Oradea
Concert de operă: Cel mai frumos tango, Daniel Magdal – tenor, Alexandru Burcă - la pian, sâmbătă, ora 20, Casa Darvas-La Roche
TEATRUL REGINA MARIA
Cei trei purceluși, adaptare de Andrei Mihalache, după Walt Disney, regia Daniel Vulcu, duminică, ora 11, Sala Arcadia
MUZEUL ȚĂRII CRIȘURILOR
Curs de dansuri grecești, susținut de către Bogdan Anagnastopol, muzeograf la Secția Relații Publice și Expoziții și instructor atestat al Teatrului Național de Dansuri „Dora Stratou” din Atena, în fiecare miercuri, ora 16.30, Sala de pedagogie muzeală (până în 27 septembrie)
EXPOZIȚII
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR ORADEA - COMPLEX MUZEAL
- expoziția „Din Bihor la New York: Veșminte din creația designerului Dorin Negrău în dialog cu costume din colecția Muzeului Țării Crișurilor”
- expoziția de artă decorativă - sticlă „Reflexii în timp”, a artistului plastic Ion Tămâian (până în 12 iulie)
- expoziția „Artiști plastici orădeni între 1860-1940”
- expoziția permanentă de Științele Naturii
- expozițiile permanente de Arheologie, Istorie, Artă și Etnografie
- Lapidariul; Vivariul: expoziția de tarantule vii „Taranterra Project Reloaded”
- expozițiile permanente ale MUZEELOR MEMORIALE: „IOSIF VULCAN”, „ADY ENDRE”, „AUREL LAZĂR”: „Bihorul... la spargerea lumii”; „Șezătoarea de la muzeu”
CETATEA ORADEA
Expoziții temporare
- expoziția personală „Ucraina mea”, semnată de artistul fotograf Vasyl Pylypyuk (UA) (până în 25 iulie)
- expoziția de pictură „Transmateria”
- expoziția „Atașamente”
- expoziția „Imagini în dialog”
- expoziția de lucrări a tinerilor artiști populari
- expoziția „Ziua apei la Muzeu”
- expoziția „Repere din istoria pompierilor bihoreni”
- expoziția „Povestea de dincolo de mărgele”, autor Mariana Casian
- expoziția „Caravana eroilor”
- „Oradea în machete” – expoziție de clădiri realizate în miniatură
Expoziţii permanente
- Discoteca anilor ’70-’80; expoziţia închinată Primului Război Mondial și lui Traian Moşoiu; Istoria fotografiei orădene; Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar; expoziţiile cultelor religioase; Sala cu Grifoni; Lapidarium; Renaștere prin restaurare
PALATUL EPISCOPAL ROMANO-CATOLIC
- „Peisaj – Spațiu – Timp – Dumnezeu”, expoziție din creația Coloniei de Pictură Băimăreană
- expoziția „Altar cosmic”, 34 de lucrări ale artistului Jakobovits Miklós (1936-2012)
- expoziția permanentă: Interioarele baroce și colecția de artă ecleziastică
- expoziția Regum gemma, Ladislae - viața, opera și cultul Sfântului Ladislau la Oradea
- expoziția comemorativă a artistului plastic Jakobovits Miklós
- expoziția artistului plastic Jovián György, Sic erat in fatis
- expoziția Coloniei de pictură băimăreană (1996-2022)
MUZEUL ISTORIEI EVREILOR, SINAGOGA ORTODOXĂ AACHVAS REIN
- istoria comunității evreiești din Oradea, documente, fotografii, pietre de litografie ale familiei Sonnenfeld, obiecte şi cărţi de cult, ororile Holocaustului
MUZEUL FRANCMASONERIEI
- expoziţie de documente în maghiară și germană ale lojii masonice „Regele Ladislau”: acte de corespondenţă, solicitări de adeziune, scrisori ale unor membri către lojă, act cu numele celor 47 de „fraţi” înscrişi în lojă în 1876, pagină de ziar ce menţiona masonii, un proces verbal privind rezultatele alegerilor din lojă din anul 1929, un document în ebraică, 2 steaguri
TURNUL PRIMĂRIEI
- expoziție cu trei scenarii din activitatea pompierilor, incendiu, salvare de persoane blocate în turn și salvare de la înălțime, costume
- 4 niveluri: I - mecanismul orologiului, „ceasul-mamă”, care cântă la ore fixe „Marşul lui Iancu”, II - panoramă, III - ciocane uriaşe funcţionale, IV – telescop
CASA DARVAS-LA ROCHE – MUZEU ART NOUVEAU
- expoziții dedicate interioarelor de case, decoraţii, accesorii şi obiecte din „La Belle Époque”, video mapping, panou interactiv
- expoziţie de bijuterii handmade, confecţionate din materiale diverse, mărgele, pietre semipreţioase, pene, materiale reciclabile sau argint, realizate de designeri din Gerogia, Polonia, Italia, Bulgaria, Armenia, Ucraina, Belgia, Israel, Estonia, România (până joi, 6 iulie)
COMUNITECA Oradea
Activități în parcul Libertății – atelier eco, pentru copii peste 6 ani, sâmbătă, orele 11-13; atelier de educație pentru siguranță pentru grupuri, 6-14 ani, organizate de polițiștii de prevenire din cadrul I.P.J. Bihor, luni și vineri, orele 10.30-11.30; Fii voluntar 30 de minute, în Parcul Libertății!, pe bază de înscriere
Activități la Crișul Shopping Center
Atelier de relaxare prin muzică, pentru persoane peste 55 ani, cu prof. Simai Mihaela, vineri, ora 19, Crișul Shopping Center
Atelier de pictură pentru copii cu vârste de 7-12 ani, curs de relaxare prin artă, marți, ora 13, Crișul Shopping Center
Atelier de protecție civilă pentru grupuri, vârste 6-19 ani, în parteneriat cu ISU „Crișana” Bihor, marți, ora 10, Crișul Shopping Center
Atelier pentru grupuri „Eu și UE”, vârste 11- 25 ani, Uniunea Europeană pe înțelesul copiilor și al tinerilor, vineri, ora 10, Crișul Shopping Center
Atelier antidrog pentru grupuri, vârste 12-18 ani, organizat în parteneriat cu CPECA Bihor, joi, ora 13, Crișul Shopping Center
CINEMA PALACE
RECOMANDĂRI
Insidious: The Red Door
Pentru a-și înfrânge demonii odată pentru totdeauna, Josh și Dalton trebuie să meargă mai adânc în „Lumea de dincolo”, confruntându-se cu trecutul întunecat și cu o serie de demoni noi și înfricoșători care se ascund în spatele ușii roșii.
Regia: Patrick Wilson
Cu: Patrick Wilson, Ty Simpkins, Rose Byrne
Rally Road Racers
Pentru a salva casa bunicii sale și întregul sat, un animăluț simpatic, dar extrem de lent, trebuie să își depășească propriile limite și lipsa de experiență pentru a câștiga cursa plină de peripeții Drumul Mătăsii.
Regia: Ross Venokur
Cu: Chloe Bennet, J.K. Simmons, Sharon Horgan, John Cleese, Catherine Tate
PROGRAM 3-6 iulie
Insidious: The Red Door avanpremieră, joi 19.40, 21.50
Rally Road Racers avanpremieră, miercuri, joi 13.05
Indiana Jones and the Dial of Destiny premieră, luni, marți 16.05, 19, 21.55; miercuri, joi 13.10, 16.05, 19, 21.55; luni-joi 14.10, 20.40 (2D); luni-joi 18.10 (dub. Hun.)
Ruby Gillman, Teenage Kraken premieră, luni, marți 14.10, 15.25, 17.20; miercuri 12.20, 13.35, 15.25, 17.20 (2D); luni-joi 14.30 (dub. Hun)
Richard the Stork and the Mystery of the Great Jewel luni, marți 14.05; miercuri, joi 12.20, 14.05
No Hard Feelings luni-joi 15.50, 18, 20.10, 22.15
Elemental luni, marți 14.25, 16.30, 18.35; miercuri, joi 12.20, 14.25, 16.30, 18.35 (3D); miercuri, joi 12.25 (dub. Hun.)
The Flash luni-miercuri 18.50; luni-joi 21.05; joi 17
Transformers: Rise of the Beasts luni-joi 15, 17.30, 19.50, 22.10; luni-miercuri 21.30 (dub. Hun.)
The Boogeyman luni-joi 21.50
Spider-Man: Across the Spider-Verse luni-joi 15.30, 19.10; miercuri, joi 12.50
The Little Mermaid luni-joi 16.20
Fast X luni-miercuri 17, 19.35, 22.10; joi 18.50, 21.25