PROGRAM 14-20 IANUARIE
EVENIMENTE
Lansarea de carte a istoricului de teatru Bela Nagy, documente legate de istoria a 220 de teatru maghiar la Oradea, marţi, ora 17, Teatru Szigligeti
Lansare de carte "Cum să vinzi o pereche de bocanci în toiul verii", de Petra Boantă, joi, ora 18, Librăria Humanitas
Lansare de carte "Fereastră spre mâine", de Simona Mihuţiu, invitaţi: Magda Puskas şi Rareş Suciu, vineri, ora 16.30, Galeriile de artă Reperaj, Cetatea Oradea
Concert Bucovina şi lansare de album "Septentrion", invitaţi Sur Austru, vineri, ora 19, Moszkva Cafe
Festival Madness vol. 3, Balory vs Meyo, vineri, ora 22, Bodega
Dinsubsol cu Simon T & Nomo.ar, vineri, ora 23, Lust
Exclusiv Winter Party, cu DJ Sebastien (Germania), vineri, ora 20, Ambasador
Structure and Apple Room, line up: Damaja, DJ DumBo, Mi-Tzu, Jon, Kashlinski, vineri, ora 22, Moszkva Cafe
Cineclub Marienbad: proiecţia filmului Life (2015), vineri, ora 17.30, Biblioteca Judeţeană
Concert Unic Magda Puskas şi Florin Ştefan, vineri, ora 20, Bistro Blues Caffe
Concert de anul Nou Haccare-Haccacare susţinut de Operettissimo Cluj, spectacol de operetă, musicaluri şi şlagăre din filme ungureşti: Romeo şi Julieta, Janos Vitez, Elisabeth, vineri, ora 19, Filarmonica de Stat
Comemorarea accidentului aviatic din Apuseni 2014, drumeţie off road de 2 zile la locul accidentului, cazare în zona Beliş Fântânele sau Poiana Horea, organizator Aventura Bihor, sâmbătă şi duminică
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic, dirijor Hermann Szabolcs (Ungaria), solist Giacomo Bigoni chitară (Italia). În program: C.M.v. Weber: Der Freischutz – uvertura, M. Castelnuovo-Tedesco: Concert nr. 1 pentru chitară şi orchestră în Re major, op. 99, W.A. Mozart: Simfonia nr. 39 în Mi bemol major, K 543, joi, ora 19, Sala de concerte "Enescu-Bartók"
TEATRUL REGINA MARIA
Domnişoara Iulia, de August Strindberg, regia Alexandru Weinberger-Bara, miercuri, ora 19, Sala Arcadia
Avalanşa, de Tuncer Cucehoglu, regia Petru Vutcărău, joi şi vineri, ora 19, Sala Mare (cu publicul pe scenă)
Mic sau mare?, spectacol de teatru pentru copii între 0 şi 3 ani, regia Nagy Viktoria, sâmbătă, ora 11, Sala Arcadia
Capcana lui Hamlet, adaptare după Nedialko Yordanov, regia Petru Vutcărău, sâmbătă, ora 19, Sala Mare
Apolodor, pinguinul călător, de Gelu Naum, un spectacol de Ion Mâinea, sub coordonarea artistică a lui Sebastian Lupu, duminică, ora 11, Sala Arcadia
Variaţiuni enigmatice, de Eric Emmanuel Schmitt, regia Elvira Rîmbu, duminică, ora 19, Sala Arcadia
TEATRUL SZIGLIGETI
Cele trei nopţi ale unei poveşti de dragoste, de Hubay Miklos, Ranki Gyorgy, Vas Istvan, marţi, ora 19, şi miercuri, ora 17, Sala Mare
Regele sub tron, de Szekernyes Laszlo, joi, ora 10, Scena Arcadia
Necunoscutul, spectacol de teatru-dans, regizor-coregraf Györfi Csaba, joi, ora 14, Salonta
Grădina de aur, recital, regizor Szalay Tamás, vineri, ora 15
Ady 100, premieră, spectacol comemorativ pentru marcarea a 100 de ani de la moartea lui Ady Endre, regia Harsanyi Sulyom Laszlo, sâmbătă, ora 19, Studio Szigligeti
Rigoletto, de Giuseppe Verdi, spectacol susţinut de Opera Maghiară Cluj, duminică, ora 19, Sala Mare
EXPOZIŢII
FILARMONICA DE STAT
expoziţia foto "Sălaj - Frumuseţe, tradiţie, poveste", 50 de fotografii realizate în tabăra de foto de la Sălaj, în 2018, de fotografi din Danemarca şi România
MUZEUL ORAŞULUI ORADEA – COMPLEX CULTURAL
- Festivalul Internaţional de fotografie "Carol Pop de Szathmari", ed. a VI-a: expoziţia fotoreporterilor bihoreni, vernisaj joi, ora 11 (până în 13 februarie), şi expoziţia personală a artistului fotograf Illes Imre "Viziuni" (până în 5 februarie), Galeria Ştefan Vilidar
- expoziţia de artă contemporană "Dincolo de formă" (până duminică)
- expoziţia "Comori bănăţene", costume tradiţionale din Banatul de Câmpie, bijuterii şi documente fotoetnografice din colecţia personală a muzeografului Marius Matei
- expoziţia "Peceţi identitare bihorene. Biserici ortodoxe construite în Oradea şi Bihor între 1918-2018"
- expoziţia "PART Nature Art", selecţie de lucrări realizate în cadrul taberei de vară 2018 la Finiş
- expoziţia foto-documentară ,,Familia regală a României pe frontul Marelui Război (1916-1918)" (până la sf. februarie)
- expoziţia "Tezaurele de monede şi podoabe din argint de la Almaşu Mic", comuna Sârbi, Bihor, 80 de monede de argint, podoabe, inele, brăţări, piese de metal şi ceramică
- expoziţia "Fericitul Vladimir Ghika - in spiritu caritatis - Desene"
- expoziţia "Salvador Dalí, Marc Chagall şi Giorgio de Chirico: Teme biblice. Grafică şi Obiect", 91 de lucrări de grafică, tapiserie şi obiect
- expoziţia "România – 100 de talente", lucrări de pictură şi ceramică ale elevilor de la Liceul de Arte
- expoziţia "Puncte de vedere. Stereofotografii din timpul Primului Război Mondial", imagini 3D de pe câmpurile de luptă
- "Renaştere prin restaurare", expoziţie cu piese arheologice restaurate în Laboratorul Muzeului Cetăţii
- "Decenii de indiferenţă. Cetatea Oradea din pragul colapsului la măreţia de odinioară", etapele reabilitării Palatului Princiar
- Expoziţii permanente: "Evoluţia oraşului Oradea în regimul comunist" (1945-1989), Istoria fotografiei orădene, "Biserici în palat - cercetări arheologice în Palatul Princiar", Istoria Pâinii; expoziţiile Episcopiei Greco-Catolice de Oradea – File de istorie, Bisericii Reformate Oradea, Episcopiei Romano-Catolice de Oradea, Memorialul "Rezistenţă şi represiune în Bihor"; expoziţia Monumente în mişcare - "Depersonalisation", a artistului Cătălin Bădărău
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
- expoziţia "Lumea contemporană. Puncte de repere - sculptură mică în lemn şi metal realizată între 2016-2018", de Ovidiu Pascu
- expoziţia "De-a copilăria. O incursiune în lumea fascinantă a jocurilor şi a jucăriilor", colecţie de jocuri şi jucării din 1900-1980 ale Asociaţiei Muzeul Jucăriilor din Bucureşti
- expoziţia "Vârsta de aur a seturilor LEGO (1970-1990)", expoziţie şi atelier de construcţii cu piese LEGO
- expoziţia Heliogravuri şi litografii după lucrările lui Vincent Van Gogh şi Auguste Renoir, din colecţia de artă Thomas Emmerling, Nürnberg (Germania)
- Vivariul
- expoziţia "Donaţia Iosif Fekete (1903-1979)"
- expoziţia "Pictori şi sculptori orădeni din colecţiile MŢC (1950-1980)"
- expoziţia "Artişti plastici orădeni din perioada interbelică"
SINAGOGA NEOLOGĂ SION
expoziţia lucrărilor acceptate şi premiate la concursul fotografic "Evreii din Oradea"
MUZEUL AUREL LAZĂR
expoziţia Centenarului României Mari: "Bihorul... la spargerea lumii (12 octombrie 1918 - 20 aprilie 1919)" - documente de arhivă, hărţi reprezentând destrămarea Imperiului Austro-Ungar şi formarea României Mari, filme din Arhiva Naţională de Filme a României, fotografii de epocă, costume militare şi tradiţionale
MUZEUL IOSIF VULCAN
expoziţia "Cartea şi presa în judeţele graniţei de vest în slujba Unirii"
CLUBURI
LUST: vineri DJ Krystyano, ora 23
BODEGA: vineri Festival Madness vol. 2 with DJ Balory, ora 22; sâmbătă Last Saturday of the Year with Alex Sen, ora 22
INTENSE: vineri Intense Fridays cu Chrom și Vladimir, sâmbătă Intense Saturdays, ora 23 - invitat special Mademoiselle Sabah - Nikki Beach Dubai
GEKKO PUB: joi Karaoke Night, ora 20; vineri Party, ora 22
GREEN PUB: miercuri Karaoke Party, ora 21.30; vineri şi sâmbătă Party, ora 23
COLUMBUS CAFE: joi West Life, ora 21, vineri, sâmbătă Party, ora 21, duminică Board Games, ora 12
BISTRO BLUES CAFFE: vineri Friday Night Party live cu Party Band, ora 20
STEAM BAR: joi Thursday Vibes, ora 21; vineri Party, ora 21
EDISON PUB: sâmbătă Saturday Night Party, ora 20
LOKAL PUB: vineri, sâmbătă Party, ora 20
BLONDY’S ART CAFE: vineri Seară de dans, ora 21.30; sâmbătă Karaoke Night, ora 22
CINEMA PALACE
Papillon
Actorii Charlie Hunnam şi Rami Malek sunt protagoniştii celei mai noi ecranizări "Papillon". Memorabila aventură este centrată în jurul lui Papillon, un hoţ de rând, condamant pentru o crimă pe care nu a săvârşit-o la închisoare pe viaţă în teribilul penitenciar de pe Insula Diavolului. Hotărât să îşi recapete libertatea şi să se întoarcă la iubita lui, Papillon încheie o alianţă neobişnuită cu înstăritul Louis Dega care, în schimbul protecţiei sale, îi oferă eroului banii necesari pentru a pune în practică un plan de evadare.
Regia: Michael Noer
Cu: Charlie Hunnam, Rami Malek
Familie de-a gata
Când Pete şi Ellie decid că e timpul să-şi facă o familie, ajung fără să vrea în lumea adopţiilor. Astfel cunosc un trio de fraţi, care include şi o adolescentă năbădăioasă, îşi dau seama că nici nu au pornit bine "motoarele", şi sunt pe cale să scape frâiele din mână. Din acel moment, viaţa lor va fi un şir neîntrerupt de eforturi hilare de a învăţa pe repede înainte ce înseamnă să fie părinţi, în speranţa că vor reuşi să devină o familie, fie ea şi de-a gata. Comedia e inspirată de experienţa personală a lui Sean Anders.
Regia: Sean Anders
Cu: Mark Wahlberg, Rose Byrne
PROGRAM 14-17 ianuarie
Familie de-a gata avanpremieră, miercuri, joi 19.40, 21.50
Papillon avanpremieră, miercuri, joi 20.25
Asistent de (ne)voie premieră, luni, marţi 13.45; luni-miercuri 15.45, 18.05, 20, 22.10; miercuri 11.30, 13.45; joi 13.50, 15.40, 18.05
Crăiasa Zăpezii: Ţinutul oglinzilor premieră, luni-miercuri 12.35, 14.20, 16, 17.45; miercuri 11.20; joi 12.30, 14.05, 16.40, 17.55
Curierul traficanţilor luni-marţi 14.50, 19.05, 17.50, 21.20, 22.50; miercuri 14.50, 19.10; joi 14.40, 19; miercuri, joi 20.50, 22.50
Holmes şi Watson luni, marţi 12.20, 16.05, 20.05, 21.50; miercuri 13, 16.05, 17.55, 21.25; joi 12.20, 16.10, 17.55, 21.20
Ralph rupe netu’ luni, marţi 16.35; luni-joi 13.05, 15.10, 16.35; miercuri 10.30, 11.55
Spider-Man: În lumea păianjenului luni, marţi 13.30; miercuri 11.10, 13.30; joi 13.25
Bumblebee luni, marţi 18.40, 20.25, 22.35; miercuri 16.30, 18.40, 22.55; joi 15.45, 22.55
Aquaman luni-miercuri 19.30; joi 19.35; luni-joi 17.20, 22.20; luni, marţi 14.05; miercuri 13.55; joi 14.05
A doua şansă luni, marţi 12.55, 17.05; miercuri 10.55, 17.05; joi 12.45, 17
Robin Hood luni, marţi 20.50