PROGRAM 29 OCTOMBRIE - 4 NOIEMBRIE
EVENIMENTE
New Adventures In Polish Jazz - concert Mikolaj Trzaska şi Rafal Mazur, saxofon & acoustic bass guitar, marţi, ora 20, Casa de Cultură a Municipiului
Stand-up cu Teo, joi, ora 21.30, Queens Pub
Concert Nightlosers „Blues ardelenesc", joi, ora 22, Lords Pub
1000 de motive ca să te omor, spectacol de teatru cu Richard Balint şi Sebastian Lupu, duminică, ora 19, Stage Muzeu
TEATRUL DE STAT REGINA MARIA
Bordel de Gabriel Barylli, regia Ţino Geirun, în parteneriat cu Teatrul Pygmalion Viena, vineri, ora 19, Sala Mare, spectacol cu publicul pe scenă
Zbor deasupra unui cuib de cuci adaptare de Dale Wasserman, după romanul omonim al lui Ken Kesey, regia artistică Marius Oltean, marţi, ora 19, Sala Mare
TEATRUL SZIGLIGETI
Tuzolto de Szep Erno, regia Hajdu Geza, premieră sâmbătă, ora 19, Sala Arcadia
Magnas Miska operetă de Szirmai-Bakonyi-Gabor, regia Tasnadi Csaba, duminică, ora 19, Sala Mare
Jancsi es Juliska adaptare de Hanyecs-Debelka Robert după Fraţii Grimm, regia Szoke Kavinski Andras, marţi, în deplasare la Sălard
FILARMONICA DE STAT
Concert simfonic cu lucrări de W.A. Mozart: Simfonia nr. 25 în sol minor, K. 183 şi Recviem pentru solişti, cor şi orchestră, dirijor Janko Zsolt, solişti Kristofi Agnes soprană, Maria Pop mezzo-soprană, Tony Bardon tenor, Cristian Hodrea bas, participă Corul Filarmonicii, dirijorul corului Laszloffy Zsolt, joi, ora 19, Sala de concerte „Enescu-Bartok" a Filarmonicii
EXPOZIŢII
GALERIA KONSTANT
expoziţia personală "Transgression" a artistului Adrian Chirilă
GALERIA VISUAL KONTAKT
expoziţia „Damaged People" de Andreea Anghel
MUZEUL ŢĂRII CRIŞURILOR
expoziția „Sculptura românească în colecția Muzeului Țării Crișurilor"; Grupul celor patru: Nicolae Tonitza, Ştefan Dimitrescu, Francisc Şirato şi Oscar Han; expoziţia „Avangarda românească în colecția Muzeului Țării Crișurilor" (Bdul Dacia, Secţia de Artă); expoziţia „Peşteri din România - lumea mirifică a carstului", Palatul Baroc, Secţia de Artă
MUZEUL MEMORIAL „AUREL LAZĂR"
expoziţia Costum de sărbătoare din Ţara Crişurilor
BIBLIOTECA JUDEŢEANĂ GH. ŞINCAI
expoziţia „Bihoreni la Târgul meşterilor populari"
GALERIA EURO FOTO ART
expoziţia foto "Bihorul pitoresc", realizată de fotografi din România, Slovacia, Serbia, Ucraina şi Ungaria
GALERIA DE ARTE VIZUALE
expoziţia de restaurare şi regenerare urbană - panouri cu proiecte din oraşele Oradea şi Debrecen, Timişoara şi Baia Mare
PRIMĂRIA ORADEA
expoziţia permanentă semnată Ovi D. Pop „Oradea văzută din aer"
CLUBURI
BLUE MONDAY: joi Electronic Freak, seară de muzică Electro, Dubstep, Drumstep, Drum and Bass, Moombahton, ora 21; vineri Overlapping Band live, ora 20; sâmbătă Hillbilly Halloween Party cu trupa Desperado
LACTOBAR: miercuri Halloween Party cu Voievodul Victor Ţepeş Mihalcea, invitat Contele Dracula, ora 20
STAGE MUZEU: marţi Karaoke, ora 20; vineri Muzica anilor '80, ora 20
OLD MILL: miercuri şi joi muzică live cu Kozak Band, ora 20
COLUMBUS CAFE: marţi Selected Tuesday, ora 21; miercuri-sâmbătă Halloween Magic Party, ora 21.30
QUEENS MUSIC PUB: joi-sâmbătă Queens Party Band, ora 21
THE ONE CAFE & CLUB: vineri Retro Night Fever cu DJ Pappa M&MC Dylma (Club Obsession Cluj), ora 23; joi Students' Night, ora 23; sâmbătă Party, ora 23
DISCO FAHAZ: sâmbătă Halloween Party&laser show cu DJ Preda&DJ Zozo Wild, ora 23
YELLOW SUBMARINE: joi Yellow Karaoke; vineri şi sâmbătă Party, ora 22
DELICE CAFE: vineri Karaoke, ora 21
CLUB ESCAPE: marţi NMD Students Party, ora 23; miercuri The Great Escape Party cu Caveman, ora 23; joi Beer Night, ora 23; vineri Halloween Party, ora 23; sâmbătă Seara Escape cu Cavmen şi Prody
HEAT CLUB: joi Party cu DJ Faith, ora 23; vineri Party, ora 23
BALI CLUB: sâmbătă Party, ora 23; vineri Chic&Love Party, invitat special Bloody Mary (resident Panoramabar Berlin), ora 23
AVENUE CLUB: vineri, sâmbătă Party, ora 23
JUICE: miercuri Babalonia Tropical Soundclash Party cu Dubase (Guerilla International), ora 21; joi Oldies and Urban Music, ora 21; Halloween Special cu DJ Gizmo (miercuri şi vineri), DJ Anas (joi), Mat&Morris (sâmbătă)
CHANSON CAFE: joi Karaoke Party Vocea Chanson, ora 22; vineri şi sâmbătă Halloween cu Addams Family, ora 22
BLONDY'S ART CAFÉ (Oradea Plaza): sâmbătă Karaoke Party, ora 21
DOWNTOWN: joi-sâmbătă Petrecere, ora 22; miercuri Miercurea de bere, ora 22
REPUBLIC CAFE: joi Karaoke Party, ora 23
ZULU CAFE: vineri Karaoke Party, ora 21; sâmbătă Saturday Night Party, ora 22
CLUB LADUEBO: joi Karaoke Night, ora 22; vineri şi sâmbătă Live Music, ora 22; duminică Latino Dance, ora 22
L'AMORE CAFFE CLUB: joi-sâmbătă Show cu Willy de la Oradea şi Mihai Gheban, ora 22
MOSZKVA CAFE: sâmbătă Seara Prodigy, ora 22
CLUB DARK: sâmbătă Party cu DJ Coxxo, ora 22
CLUB MANAS: miercuri Retro Night live music, ora 21
CLUB DIVES: miercuri-duminică Petrecere cu Pufi, ora 22
CLUB CASIMO: vineri Latino Party, ora 22; sâmbătă Party, ora 22
CLUB LUNA: joi şi vineri Petrecere cu Lucian Sereş şi DJ Ray
CLUB LIFE: joi-duminică Petrecere cu Blaga de la Oradea şi Speedy Band, ora 23
CLUB ATTIS: vineri muzică live cu Dessert Band, ora 21; sâmbătă Party, ora 22
CINEMA RECOMANDĂRI
29 octombrie - 1 noiembrie
HOLLYWOOD MULTIPLEX LOTUS
Silent Hill: Revelatia (Silent Hill: Revelation)
Heather Mason şi tatăl ei, Christopher Da Silva, au fugit mereu din faţa forţei periculoase pe care ea nu o înţelegea pe deplin. Acum, când Heater împlineşte 18 ani, chinuită de coşmaruri şi de dispariţia tatălui ei, descoperă că nu este cine credea mereu că este, identitatea ei e falsă, la fel şi viaţa care a trăit-o.
Această revelaţie o conduce la o dimensiune alternativă în Silent Hill, unde un cult periculos condus de Claudia Wolf şi nebunul Wolf Leonard, dețin puterea.
Heather este însoţită de un om pe nume Vincent, de un om pe nume Harry şi de Rose Da Silva, mama ei. Revelaţia va duce personajele principale mai adânc în lumea demonică, lume ce o ameninţă să ramână prinsă în capcană pentru totdeauna. Filmul e inspirat din jocul video Silent Hill 3.
Regia: Michael J. Bassettv
Distribuţia: Carrie-Anne Moss, Malcolm McDowell, Sean Bean, Adelaide Clemens, Kit Harington, Radha Mitchell, Martin Donovan, Erin Pitt
PROGRAM
Între două lumi avanpremieră, miercuri, joi 22
Silent Hill: Revelaţia avanpremieră, miercuri, joi 22.45
007: Coordonata Skyfall premieră, luni-joi 15.45, 18.45, 21.30; luni-joi 19.45, 22.30
Hotel Marigold premieră, luni-joi 17.30
Asterix şi Obelix: În serviciul Majestăţii Sale 3D, luni, marţi 17, 22.45; miercuri, joi 17
Hotel Transylvania premieră, luni-joi 19.15, 21 (3D subtitrat); 13.30, 15.15 (3D dublat)
Minte-mă frumos premieră, luni-joi 16
Taken 2: Teroare în Istanbul luni-joi 18 (digital); luni-marţi 14, 16.30, 18.30, 20.15, 22; miercuri, joi 14, 16.30, 18.30, 20.15
Looper: Asasin din viitor luni-joi 14.45, 20.45
CORTINA DIGIPLEX OSC
Te iubesc oricum (Love Is All You Need)
Philip, un englez care trăieşte în Danemarca, este un văduv singuratic şi tată al unei fete care tocmai urmează să se mărite. Ida e o coafeză din Danemarca care se recuperează după un tratament de chimioterapie şi care tocmai a fost părăsită de soţ pentru o femeie mai tânără, Tilda.
Destinele acestor două suflete rănite sunt pe cale să se interesecteze atunci când cei doi se îmbarcă într-o călătorie spre Italia, acolo unde urmează să aibă loc nunta lui Patrick, fiul lui Philip, cu Astrid, fiica Idei, deşi se cunosc doar de trei luni.
„Te iubesc oricum" este un cocktail de iubire, pierdere, absurditate a vieţii, umor şi personaje delicate, preparat cu căldură umană şi afecţiune de Susanne Bier, care va lăsa rece doar o inimă de piatră, o comedie romantică despre durerea şi plăcerea de a lăsa trecutul în urmă pentru a merge mai departe cu viaţa ta.
Regia: Susanne Bier
Distribuţia: Pierce Brosnan, Trine Dyrholm, Paprika Steen
PROGRAM
Te iubesc oricum avanpremieră, joi 19
Silent Hill: Revelaţia avanpremieră, joi 20.20
Între două lumi avanpremieră, miercuri, joi 18.45
007: Coordonata Skyfall premieră, luni, marţi 13.30, 16.15, 16.25, 18, 19, 20, 21, 21.45, 22.45; miercuri 13.30, 16, 16.15, 18, 19, 20, 21, 21.45, 22.45; joi 13.30, 16, 16.15, 18, 20, 21, 21.45, 22.45
Asterix şi Obelix: În serviciul Majestăţii Sale 3D, luni-joi 13.45, 15.55, 18.10
Hotel Transylvania 3D, luni-joi 11.55, 12.25, 15, 18.05, 19.20 (dublat); luni-miercuri 11.35, 14.20, 16.15, 20.20, 22.15; joi 11.35, 14.20, 16.15, 22.20 (subtitrat)
Minte-mă frumos luni-joi 13.50, 15.55, 20.45
Taken 2: Teroare în Istanbul luni, marţi 12.35, 14.30, 19.10, 21.15, 23.45; miercuri, joi 12.10, 14.05, 21.15, 23.45
Looper: Asasin din viitor luni-joi 16.55, 22.50
Ultima razie luni-joi 12.45, 23.10