În cadrul penultimei etape a campionatului Diviziei A la baschet feminin, formaţia orădeană Universitatea CSM s-a impus în deplasare, la Sfântu Gheorghe, obţinând cea de-a doua victorie din acest sezon.

Sâmbătă, elevele antrenoarelor Adriana Niculescu şi Ioana Nistor au reuşit un joc bun, în faţa unei formaţii modeste totuşi, BBALL 6 Sepsi Sf. Gheorghe, pe care au reuşit s-o învingă cu scorul de 71-65.

Surprinzător, gazdele au început bine jocul şi la finele primului sfert conduceau deja la o diferenţă de 10 puncte, cu 19-9.

În sfertul al II-lea situaţia a stat cu totul altfel, având de a face cu un joc exact invers decât în primele 10 minute, cu orădencele "vioara întâi", care nu numai că au egalat, dar prin adjudecarea acestui sfert, cu 20-9, la pauza mare conduceau cu un punct, scor 29-28.

După pauză, cele două echipe au revenit la joc extrem de mobilizate şi în sfertul al III-lea cei prezenţi au avut de a face cu o dispută foarte echilibrată, scorul la finele acestor 10 minute fiind egal, 21-21.

Având avantaj de un punct, 50-49, jucătoarele de la Universitatea CSM au evoluat mult mai prudent şi eficient, în acelaşi timp, şi s-au impus în ultimul sfert cu 21-16, câştigând meciul cu rezultatul final de 71-65.

În urma acestui succes, baschetbalistele orădence au urcat un loc în clasament, pe poziţia a XIV-a, penultima, cu 17 puncte, dar au şi un joc mai mult disputat.

Penultima rundă din tur a programat şi două jocuri cu echipe din partea superioară a ierarhiei. Astfel, la Alexandria, echipa locală CSB Teleorman a fost întrecută de gruparea arădeană ICIM Univ. Vasile Goldiş, cu scorul de 72-41, iar la Satu Mare, formaţia gazdă, CSM, a învins echipa de pe locul II, CSU Alba Iulia, la 9 puncte, cu 73-64.