Baschetbalistele orădene ale formaţiei Universitatea CSM au suferit o nouă înfrângere la scor, de această dată la o diferenţă de 80 de puncte.

Evoluând sâmbătă la Târgovişte, jucătoarele de la Univ. CSM au fost învinse cu scorul de 119-39 de una dintre cele mai în formă formaţii din campionatul intern, echipa locală CS Municipal.

Cum era de aşteptat, partida a fost dominată cu autoritate de dâmboviţence, care s-au impus lejer, după ce primul sfert şi l-au adjudecat cu 28-13, cel de-al doilea cu 37-9, sfertul III cu 26-6, iar pe ultimele 10 minute cu 28-11.

Dacă de la gazde Andreea Huţanu şi Ashley Janeen Walker au fost principalele marcatoare, cu câte 27 de puncte, de la Univ. CSM Oradea cele mai multe puncte l-au reuşit cinci jucătoare, Ioana Gavra, Carla Şigan, Alexandra Vlaicu, Ruxandra Chiş şi Mihaela Adi, doar câte 6 puncte însă.

A fost a 22-a înfrângere, din tot atâtea posibile, pentru Universitate CSM, care rămâne singura formaţie din campionat fără să fi obţinut vreo victorie. De partea cealaltă, CSM Târgovişte, are un singur eşec şi ocupă doar locul III fiindcă are un joc mai puţin disputat.

Dintre celelalte partide ale etapei s-au remarcat victoria echipei Universitatea Alba Iulia, pe teren propriu, cu 82-61, în faţa timişorencelor de la BCM Danzio, şi succesul echipei Sepsi Sf. Gheorghe la Alexandria.

CS Municipal Târgovişte - Univ. CSM Oradea 119 - 39 (28 - 13, 37 - 9, 26 - 6, 28 - 11)

Sala: Sporturilor Târgovişte
Spectatori: 500

Arbitri: Dragoş Stan, Lavinia Gabriela Bujor
Comisar FRB: Raduly Zoltan

Principale marcatoare CSM Târgovişte: Andreea Elena Huţanu 27 puncte, Ashley Janeen Walker 27, Claudia Pop 14 şi Romina Filip 14 puncte.

Marcatoare Univ. CSM Oradea: Ioana Gavra 6 puncte, Carla Şigan 6, Alexandra Vlaicu 6, Ruxandra Chiş 6, Mihaela Adi 6, Elena Maria Costea 5, Oana Sărăcuţ 2 şi Patricia Filip 2 puncte.