Accidentul deosebit de grav petrecut joia trecută pe DN 76 în localitatea Dușești a lăsat urme teribile: un adolescent de 15 ani se află în comă profundă, fiind intubat și ventilat, în timp ce un tânăr de 23 de ani a avut nevoie de transfuzii de sânge, fiind internat în secția de Terapie Intensivă.
Cei doi se aflau în mașina care circula regulamentar și a fost izbită de o alta scăpată pe contrasens de un șofer de 63 de ani din Gorj. Tânărul de 23 de ani era șofer, iar cel de 15 ani - pasager.
Rugăciuni pentru Alex
Adolescentul a suferit rănile cele mai grave, în urma impactului, inclusiv un traumatism cranio-cerebral sever, intând pe loc în comă.
A fost operat în secția de Neurochirurgie, dar se află în continuare în stare foarte gravă, a precizat luni - la solicitarea BIHOREANULUI - Lisa Crăiuț, purtătoarea de cuvânt a Spitalului Județean Bihor.
„Adolescentul de 15 ani se află în continuare în stare foarte gravă. Este în comă profundă, intubat și ventilat mecanic”, a spus reprezentanta unității spitalicești.
Pe Facebook, apropiați ai lui Alex au lansat apeluri la rugăciune, publicând și fotografii ale acestuia, iar la Biserica Penticostală din Cotiglet s-a ținut duminică o seară specială de rugăciune pentru el și pentru ceilalți tineri care au fost răniți în accident, căci în total în mașina lovită se aflau patru persoane.
Apel la donare de sânge
Cel care se afla la volanul autoturismului lovit, Cosmin Andrei Trip (23 de ani), se află și el internat în secția de Terapie Intensivă a Spitalului Județean, cu fractură de femur.
Duminică, membri ai familiei sale și apropiați au distribuit pe Facebook un apel pentru donarea de sânge, pe care l-au trimis, ulterior, și redacției BIHOREANUL.
„Dragi prieteni, în aceste momente dificile, avem nevoie de ajutorul vostru! Vă rugăm să participați la o campanie de donare de sânge dedicată lui Trip Cosmin Andrei, care are nevoie de sânge (...) Vă încurajăm să veniți alături de noi și să îl o ajutăm pe Cosmin. Aduceți și prieteni sau membri ai familiei, cu cât suntem mai mulți, cu atât mai mult putem ajuta!”, arată mesajul.
Cei care pot dona sunt așteptați la Centrul de Transfuzie Sanguină din Oradea, de pe strada Louis Pasteur, nr. 30.
Luni, Lisa Crăiuț a precizat că tânărului de 23 de ani i s-au făcut transfuzii sanguine, că a fost stabilizat și că ar urma să fie transferat de la Terapie Intensivă în secția de Ortopedie.
După accidentul de la Dușești, și șoferul de 63 de ani, care a provocat accidentul, cât și un alt tânăr aflat în cealaltă mașină au fost internați cu mai multe răni. Un alt minor tot din a doua mașină a suferit răni ușoare și a fost externat.
Pe contrasens
La o zi după petrecerea accidentului teribil, Poliția Bihor a comunicat că acesta s-a produs într-o curbă ușoară la dreapta.
Potrivit IPJ, șoferul gorjean, care circula spre Beiuș la volanul unui autoturism marca Toyota, a pierdut controlul volanului și a intrat pe sensul opus, izbind un BMW condus regulamentar de tânărul de 23 de ani din Dobrești. În autoturismul acestuia din urmă se mai aflau trei pasageri – o fată de 18 ani, un adolescent de 15 ani și un altul de 16 ani, toți din comuna Ceica.