După o şedinţă maraton, întinsă pe parcursul zilelor de joi şi vineri, Curtea de Apel Oradea va pronunţa, luni, verdictul în cazul avocatului Cosmin Moraru, acuzat că, împreună cu soţia sa, Krisztina Pazurik, profesoară, a ucis-o pe mama tinerei, Paraschiva Vilhan.
Avocatul a recunoscut crima şi a solicitat să fie judecat după procedura simplificată, adică doar în baza probelor strânse de procurori, procedură ce presupune totodată şi reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă pentru infracţiunea care i se impută. Concret, de la 10 şi 20 de ani de închisoare cu executare, cât stabileşte Codul Penal în cazurile de omor, limitele coboară la 6 ani şi 8 luni (minimul), respectiv 13 ani şi 4 luni (maxim).
În timpul dezbaterilor, judecătoarea Gabriela Ţarcă, cea care a prezidat şedinţele de judecată, i-a audiat pe cei doi soţi. Declaraţiile, care au început, joi, la ora 10 şi s-au întins până seara la ora 20, au dus la suspendarea dezbaterilor pentru a doua zi.
În faţa judecătoarei, avocatul a pledat vinovat, recunoscând că şi-a ucis soacra. Cosmin Moraru a descris în faţa judecătoarei modul în care s-a petrecut crima, cum a împachetat cadavrul şi, mai apoi, cum s-a debarasat de acesta, iar în final, modul în care a fugit din România.
În timpul declaraţiei, avocatul a recunoscut chiar şi faptul că, la un moment dat, în holul în care s-a petrecut crima, a apărut şi soţia sa. "Nu ştiu exact când. Nu pot preciza momentul în care ea a apărut acolo, că nu eram cu ochii pe ceas, să cronometrez. Când victima a încercat să iasă din locuinţă şi am oprit-o, atunci am observat că era acolo. Dar nu ştiu mai departe ce a făcut. Eu mă luptam cu victima şi nu am fost atent. Nu ştiu exact când a venit şi când a plecat", a explicat Moraru.
De cealaltă parte, soţia sa, Krisztina, şi-a menţinut varianta pe care a prezentat-o şi în faţa procurorilor. Şi anume că ea nu a fost de faţă la izbucnirea scandalului dintre mama şi soţul ei, fiind într-o cameră alăturată holului, unde se pregătea pentru a merge la şcoală, iar când a ieşit, şi-a găsit soţul deasupra mamei ei, cu cuţitul la gât, moment în care a intrat în stare şoc şi s-a întors în cameră.
Krisztina a negat vehement acuzaţia că ar fi avut cel puţin o complicitate morală la cele întâmplate. "Nu poţi condamna un om numai pentru că a fost de faţă la un conflict spontan", a explicat şi avocatul tinerei, Alexandru Lele.
Vineri, la finalul audierilor, solicitarea avocatului a fost admisă. Astfel, în cazul lui Moraru, judecătoarea va pronunţa verdictul în cursul zilei de luni. Pentru soţia avocatului, Krisztina Pazurik, cauza a fost disjunsă, iar procesul va continua separat.
Tot separat se va judeca şi solicitarea făcută de fratele Krisztinei, care a cerut ca instanţa să îi oblige pe Cosmin Moraru şi pe soţia sa la plata unor daune materiale şi morale de peste 250.000 euro.
Aceste procese vor continua în toamnă.