Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că a promulgat legea privind indemnizaţia pentru mame, care elimină plafonul de indemnizaţie maximă pe care mămicile o puteau lua şi prin care se stabileşte că indemnizaţia se plăteşte doi ani.

"Chiar astăzi (n.r. luni) am semnat un decret de promulgare pentru o lege care, cu siguranţă, este din zona dvs, este vorba de decretul de promulgare a legii pentru modificarea şi completarea OUG 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, adică indemnizaţia pentru mame", a spus Iohannis luni, la ceremonia de învestitură a noului ministru al Muncii, Dragoş Pîslaru.

În opinia sa, legea este bună, aşteptată şi bine-venită. "Vă încurajez pe dvs (n.r. ministrul Muncii) şi pe dvs, dl prim-ministru, să găsiţi în Guvern cele mai bune soluţii pentru a aplica cât se poate de repede această lege. Eu vă rog să nu trataţi această chestiune într-un mod contabil. Este o lege proactivă, din zona politicilor demografice, care, cu siguranţă, este foarte importantă pentru România", a adăugat Iohannis.

Deputaţii au adoptat la finalul lunii martie proiectul de lege prin care plafonul maxim al indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului este eliminat. De asemenea, parlamentarii au decis că indemnizaţia va fi acordată până când copilul împlineşte doi ani. În prezent, după ce copilul împlineşte un an, indemnizaţia primită de mamă este de cel mult 1.200 de lei.

Premierul Dacian Cioloş a avertizat, însă, după ce proiectul a trecut de Camera Deputaţilor, că nu sunt bani la buget pentru susţinerea acestor modificări.