Baschetbaliştii de la CSM Oradea s-au calificat duminică seară în final four-ul Cupei României, după ce s-au impus şi la Timişoara, în partida retur din faza sferturilor de finală.

După ce miercuri seară au câştigat la Oradea, cu 98-82, elevii antrenorului Cristian Achim au reuşit să obţină victoria şi-n partida revanşă de pe malurile Begăi. Orădenii s-au impus de această la şapte puncte diferenţă, cu 77-70.

Bihorenii au început bine jocul, însă gazdele au echilibrat situaţia şi la finele primului sfert chiar au condus cu două puncte, scor 20-18. Şi sfertul secund s-a desfăşurat cam tot de aceeaşi manieră, cu 19 puncte înscrise de gazde şi 18 reuşite de oaspeţi, astfel că în pauza mare timişorenii aveau trei puncte avans, scor 39-36.

În partea a doua, orădenii au început mai bine şi şi-au adjudecat următoarele zece minute la o diferenţă de şapte puncte, cu 26-19, astfel că au trecut în avantaj şi înaintea ultimului sfert conduceau pe tabelă cu 62-58.

Şi finalul de joc a aparţinut echipei antrenate de Cristian Achim, cele 15 puncte marcate de orădeni, faţă de numai 12 ale bănăţenilor din ultimul sfert, aducând victoria la şapte puncte, scor 77-70 pentru CSM.

Astfel, orădenii au trecut en-fanfare în următoarea fază a competiţiei, calificându-se între primele patru echipe ale Cupei României.

Principalii marcatori ai formaţiei CSM Oradea în acest joc au fost William Franklin şi Daniel Dillon, autori a câte 16 puncte. Titus Nicoară i-a secondat, cu 12 puncte înscrise. De la gazde s-a remarcat în special Zlatko Jovanovic, cu 21 de puncte la activ.

Într-o altă partidă de duminică din manşa secundă a sferturilor de finală din Cupa României la baschet, BCM U Piteşti s-a impus în deplasare, cu 75-63 la Cluj, cu U Mobitelco şi s-a calificat, de asemenea, în final four-ul competiţiei. În această fază mai este calificată însă şi Energia Rovinari.

BC Timişoara - CSM Oradea 70 - 77 (20 - 18, 19 - 18, 19 - 26, 12 - 15)

Sala: Constantin Jude
Spectatori: 1000
Arbitri: Marius Ciulin, Mircea Serban, Vlad Potra
Comisar FRB: Marius Udrica

Principali marcatori BC Timişoara: Zlatko Jovanovic 21 puncte, Jason Cornell Conley 16 şi Aleksandar Radulovic 12 puncte.

Marcatori CSM Oradea: Wiliam Edward Franklin 16 puncte, Daniel James Dillon 16, Titus Nicoară 12, Vujadin Subotic 11, Radovan Markovic 10, Sean Morgan Denison 8, Bogdan Ţîbîrnă 2 şi Zarko Comagic 2 puncte.