Baschetbalistele echipei Universitatea CSM au obţinut sâmbătă a cincea victorie din actuala ediţie a campionatului Ligii Naţionale. Evoluând în Arena "Antonio Alexe" în faţa gălăţencelor de la CS Phoenix, jucătoarele pregătite de antrenoarea Adriana Niculescu s-au impus la o diferenţă de 28 de puncte, scor 86-58.

Deşi au avut în faţă un adversar mai bine clasat, orădencele au reuşit să facă o partidă foarte bună şi să ia o diferenţă considerabilă pe tabela de marcaj încă de la pauza mare, când conduceau cu 40-21.

Astfel, primul sfert a fost adjudecat cu 20-9, iar cel de-al doilea cu 20-13. În jumătatea secundă situaţia s-a mai echilibrat, dar tot gazdele au fost vioara întâi, după ce sfertul III şi l-au adjudecat cu 25-19, iar pe cel de-al IV-lea, cu 21-17.

În aceste condiţii, echipa orădeană de baschet feminin a obţinut una dintre cele mai clare victorii din actuala ediţie de campionat. Principala marcatoare a fost Shuanda Ashford, autoare a 26 de puncte, urmată fiind de Ruxandra Chiş, cu 21 puncte. De la echipa oaspete s-a remarcat în special Cherise Daniel, cu 25 puncte înscrise.

Universitatea CSM Oradea ocupă acum locul X în clasament, cu 20 de puncte, la egalitate cu Danzio Timişoara, de pe poziţia a IX-a.

Universitatea CSM Oradea - CS Phoenix Galaţi 86 - 58 (20 - 9, 20 - 13, 25 - 19, 21 - 17)
Sala: Arena Antonio Alexe
Spectatori: 90
Arbitri: Gabriela Istvan, Mihai Szilagyi
Comisar: Alexandru Columban
Marcatoare Univ. CSM Oradea: Shuanda Ashford 26 puncte, Ruxandra Chiş 21, L'Oreal Joy Price 16, Cristina Badi 9, Ceciley Johnson 8 şi Alexia Adams 4 puncte.
Principale marcatoare Phoenix Galaţi: Cherise Daniel 25 puncte şi Earnesia Williams 18 puncte.