Formaţia orădeană de baschet masculin a obţinut sâmbătă seara o victorie extrem de importantă în lupta pentru a prinde un loc cât mai bun în faza play-off.

În cadrul etapei a XXIV-a a campionatului Diviziei A, elevii antrenorului Cristian Achim au evoluat la Piteşti, în faţa formaţiei locale, BCM Universitatea, formaţie pe care au reuşit să o învingă, la capătul unei dispute de mare luptă, la o diferenţă de trei puncte, cu scorul de 62-59.

După înfrângerea din turul campionatului, din toamnă, de la Oradea, dar şi după rezultatele negative din debutul returului cu principalele contracandidate la primele poziţii ale ierarhiei campionatului primei divizii, baschetbaliştii orădeni au reuşit să se răzbune la Piteşti, în sala Trivale.

Meciul a fost foarte important pentru ambele echipe, care luptă pentru intrarea în faza play-off, iar CSM Oradea are şi anumite pretenţii de la această fază: nu-şi mai doreşte să intre oricum, ci de pe un loc cât mai bun, pentru a avea mai apoi o şansă să ajungă în semifinalele campionatului, între primele patru echipe ale ţării.

Astfel, într-un asemenea context, exista o presiune foarte mare pe cele două echipe în jocul de la Piteşti, ceea ce s-a şi văzut în cele din urmă în teren, iar numărul relativ mic de puncte înscrise de cele două combatante spune totul despre acest aspect.

Orădenii au început mai bine jocul şi după primul sfert conduceau cu 3 puncte, scor 19-16. Sfertul al doilea a fost excepţional pentru jucătorii antrenaţi de Cristi Achim, care au marcat 21 de puncte, primind, în schimb, doar 6, astfel că la pauza mare ei au intrat în avantaj cu 18 puncte, scor 40-22.

Din păcate, în partea a doua a confruntării, imediat după pauză, gazdele au revenit în forţă şi s-au apropiat periculos pe tabela de marcaj, câştigând sfertul III, cu 21-8. Finalul de joc a fost mai temperat însă, bine gestionat de orădeni, care au reuşit să-şi conserve avantajul şi în cele din urmă să se impună la o diferenţă de 3 puncte, cu 62-59.

"A fost un meci extrem de important pentru ambele echipe. Cred că miza şi-a pus amprenta asupra acestui joc şi mă bucur foarte mult că noi am ieşit învingători, ţinând cont că am învins Piteştiul acasă, o echipă în formă, care a câştigat Cupa României şi care pe noi ne-a învins în tur, la Oradea", a declarat, la final, pentru BIHOREANUL, tehnicianul orădean.

BCM U Piteşti - CSM Oradea 59 - 62 (16-19, 6-21, 21-8, 16-14)

Sala: Trivale Piteşti

Spectatori: 300

Arbitri: Marius Udrica, Alin Faur, Adrian Habor

Comisar: Ion Breza

Marcatori BCM U Piteşti: Darko Vujacic 19 p, Damien Lamone Kinloch 17, Uros Velickovic 8, Slobodan Popovic 8, Alexandru Neguţ 3, Ivan Stefanovic 2 şi Octavian Popa Calotă 2 p.

Marcatori CSM Oradea: Sasha Topchov 21 p, Nemanja Maric 14, Gediminas Navickas 10, Milos Pesic 6, Bogdan Ţibîrnă 4, Milos Markovic 4 şi Radu Rareş Paşca 3 p.

În celelalte dispute ale etapei cu numărul 24, desfăşurate până în prezent, se mai remarcă înfrângerea Sibiului la Craiova, dar şi a fostului lider, BC Timişoara, la Mediaş, acolo unde, gazdele de la Gaz Metan au izbutit să se impună la o diferenţă de 5 puncte, cu scorul de 83-78, fapt care îi urcă pe medieşeni în fruntea clasamentului, cu 38 de puncte.

CSM Oradea, a urcat un loc după victoria din Argeş şi ocupă acum poziţia a V-a, cu 36 de puncte, la egalitate cu U Mobitelco Cluj, echipa campioană en-titre urmând a evolua însă luni, la Tg. Jiu, cu Energia Rovinari.