În prima manşă din cadrul optimilor de finală ale Cupei LEN la polo, campioana Romaniei, CSM Oradea a învins cu scorul de 12-10 celebra echipă italiană Posilipo Napoli. Omul meciului a fost internaţionalul Kadar Kalman, autor a patru goluri.

CSM a jucat perfect primele două sferturi. Pauza mare i-a găsit pe orădeni în avantaj: 6-3. Imediat după reluare scorul a devenit 7-3 însă italienii au revenit în joc şi graţie unei maniere de arbitraj pro-napoletane. Ultimele două reprize au aparţinut oaspeţilor, care au redus din diferenţă, mult chiar şi peste propriile aşteptări. S-a încheiat 12-10 iar calificarea se joacă sâmbăta viitoare, la Napoli.

CSM Oradea poate spera chiar la calificare pentru că a demonstrat în jocul de la Oradea că este peste selecţionata mondială numită Posilipo Napoli în ciuda unui arbitraj considerat de multă lume "şmecheresc", adică pro-napoletan.

CSM Oradea - Posilipo Napoli 12-10

Scorul pe sferturi: 3-1, 3-2, 4-5, 2-2

CSM Oradea: Barat, D. Creţu - Samuilă, Baidoc, Diaconu 1, Mălai, Popoviciu, Tarnoveţchi, Kincses 2, A. Creţu 1, Monostori 1, Kadar 4, Negrean 3.

Posilipo Napoli: Negri, Riccitello - Fiorillo, Mateiello 1, Buonocore 1, Scoti Galetta 1, Politze 2, Gambacorta 2, Gallo 2, Migliaccio, Bartoli, Saccoia, Varga 1.

Arbitri: Cisneros Jordi (Spania) şi Reemnet Gideon (Olanda)

Delegat: Jean Claude Demey (Franţa)