Întărită cu mai mulţi jucători de la prima echipă, care activează în Liga Naţională, HC II Odorhei a început furibund partida cu CSM, reuşind să conducă în startul meciului cu 3-0.

Orădenii şi-au revenit din pumnii daţi de adversari şi au egalat la 3. La jumătatea primei reprize scorul era tot egal: 8-8, după care orădenii s-au distanţat la 11-8; 13-9 şi 18-13 pentru ca pauza să găsească echipa antrenată de Sebi Tudor la cinci goluri avantaj faţă de oaspeţi. După reluare diferenţa a crescut: 24-17; 26-18 şi 31-21.

În final, cu zece goluri în faţa echipei din Odorhei, Tudor a rulat întregul lot avut la dispoziţie iar CSM Oradea s-a impus cu 39-29. Este a opta victorie a echipei orădene, care mai are în clasament şi o remiză, 26-26 cu HCM Făgăraş.

Vineri, de la ora 18:00, la Arena Antonio Alexe, CSM Oradea va juca ultimul meci acasă în 2009, urmând să întâlnească echipa Extrem Baia Mare.

CSM Oradea - HC II Odorei 39-29 (19-14)

CSM Oradea: Leu, Gale - Pater 1, Manea, Drăgan 1, Mateaş 9, Munea 4, Maxim 1, Roaua 3, Taşcă 5, Lela 2, Oşvat 3, Ferenţ 6, Simeria 4. Antrenor: Sdebastian Tudor

HC II Odorhei: Szabo, S. Orban - Komporaly 3, Ignat 5, Lakatos 1, Lestyan 3, Botond, Miroiu 6, L. Orban 7, Daninfeld 4, Laszlo, Tamasi. Antrenor: Lorant Şipoş

Arbitri: Gheorghe Cândea (Mediaş) - Călin Lascu (Arad)

Aruncări de la 7 metri: 1/0 - 2/1

Eliminări de două minute: 1-1