Baschetbaliştii de la CSM Oradea şi-au adjudecat şi prima victorie pe teren propriu din cupele europene, după ce marţi în Arena "Antonio Alexe" s-au impus cu scorul de 90-74 în faţa ungurilor de la Atomeromu Paks.

Meciul a contat pentru etapa a IV-a a grupei B din FIBA Euro Challenge şi a adus a doua victorie din competiţie pentru elevii antrenorului Cristian Achim, care s-au impus după un joc foarte bun, în care au câştigat trei din cele patru sferturi.

În primele 10 minute, orădenii s-au impus cu 21-17, pentru ca în sfertul secund să se distanţeze pe tabelă după ce au marcat 24 de puncte şi au primit doar 17. Astfel în pauza mare s-a intrat cu avantajul de 11 puncte pentru gazde, scor 45-34.

Şi în repriza a doua, orădenii au evoluat mai bine, în special în sfertul III, pe care l-au câştigat după o evoluţie care le-au adus 23 de puncte, timp în care au primit doar 14.

Având o diferenţă considerabilă, de 20 de puncte, scor 68-48, înaintea ultimelor 10 minute, în sfertul IV, baschetbaliştii de la CSM s-au mai relaxat şi au permis maghiarilor să reducă din handicap, astfel partida s-a încheiat cu scorul de 90-74, după ce în aceste ultime minute orădenii au marcat 22 de puncte, iar ungurii, 26.

Principalul marcator al CSM-ului în acest joc a fost RadovanMarkovic, cu 20 de puncte, urmat de Titus Nicoară, cu 19, şi de Sean Denison şi Vujadin Subotic, cu câte 17 puncte înscrise.

De la maghiari, principalul marcator a fost R. Mc Gruder, autor a 27 de puncte.

În urma acestui succes, CSM Oradea are două victorii şi două înfrângeri în grupa B a competiţiei şi este în cărţi pentru calificarea în turul următor.

CSM Oradea - Atomeromu Paks 90-74 (21-17, 24-17, 23-14, 22-26)

Arena "Antonio Alexe"
Spectatori: 1658
Arbitrii: Boris Gabara (Slovacia), Dragan Kralj (Bosnia Herţegovina), Petar Denkovski (Macedonia)
Marcatori CSM Oradea: R. Markovic 20 puncte, T. Nicoară 19, V. Subotic 17, S. Denison 17, D. Dillon 6, W. Franklin 5, B. Şîbîrnă 4 şi Z. Comagic 2 puncte.
Principalii marcatori Atomeromu: R. Mc Gruder 27 puncte şi J. Eilingsfeld 18 puncte.