După înfrângerea categorică din deplasare, de la Reşiţa, din runda precedentă, formaţia de fotbal CF Bihorul Beiuş s-a reîntors acasă şi în etapa din acest week-end a Ligii a III-a a ţinut neapărat să spele ruşinea după eşecul de pe malurile Bârzavei şi a abordat numai la victorie jocul cu timişenii de la Milenium Giarmata.

Grăbiţi să-şi apropie victoria, în minutul 5 beiuşenii au reuşit deja deschiderea scorului, prin Lupaşcu. Până la pauză s-au văzut însă egalaţi, după ce Şofei, în minutul 30 a reuşit să înscrie pentru oaspeţi.

Nemulţumiţi cu rezultatul de la pauză, în partea a doua elevii antrenorului Sorin Cigan au alergat după golul al doilea, pe care l-au reuşit la 5 minute de la reluare, dintr-un penalty, transformat de acelaşi atacant, Lupaşcu.

După 15 minute a venit însă şi golul al treilea, înscris de Ţârlea, iar în minutul 70, Trif a urcat scorul la 4-1. Rezultatul final avea să fie însă 4-2, după ce în prelungiri, acelaşi Şofei a mai redus din handicap.

Cealaltă echipă bihoreană din competiţie, Unirea Valea lui Mihai, a fost surclasată în această etapă, la Simeria, de către formaţia locală, CFR, care s-a impus cu 6-1, după ce la pauză, surprinzător, Unirea conducea cu 1-0, prin golul marcat de Dumitra, în minutul 14.

Mitanul secund a fost catastrofal însă pentru bihoreni, care au primit gol după gol, gazdele oprindu-se la cifra 6.

Echipa din Valea lui Mihai se află acum pe poziţia a XI-a ierarhiei, o poziţie care o salvează de la retrogradare, numai că încă ediţia de campionat nu s-a încheiat, mai rămânând de disputat alte patru runde.

Bihorul Beiuş, în schimb, se află pe poziţia a III-a, cu 49 de puncte, la 5 puncte faţă de ocupanta poziţiei secunde.