CSM Oradea a dispus cu 39-30 de Potaisa Turda în derby-ul primei etape a primului retur din Divizia A de handbal masculin. Orădenii au început perfect în apărare, atât graţie aşezării, cât şi intervenţiilor portarului Eugen Leu, oaspeţii marcând primul gol abia în minutul 7. Cu toate acestea, Turda a revenit în joc şi a egalat la 4.

Orădenii s-au desprins la partu goluri 9-5 (min. 15), pentru a încheia repriza cu un avantaj de trei goluri: 16-13. Debutul părţii secunde a aparţinut clar orădenilor, care au apăsat pe acceleraţie şi s-au desprins chiar şi la o diferenţă de 10 goluri.

În final, Oradea a dispus de Turda cu 39-30, handbaliştii antrenaţi de Sebastian Tudor obţinând a şaptea victorie consecutivă. Etapa viitoare CSM Oradea va juca în deplasare, în compania echipei HCM Făgăraş, o grupare redutabilă pe propriul teren.

CSM Oradea - Potaisa Turda 39-30 (16-13)

CSM Oradea: Leu, Gale - Macavei, Manea, Lela 1, Taşcă 3, Mateaş 11, Munea 9, Iştoc, Oşvat 1, Ferenţ 10, Radu Răzvan, Roaua 2, Simeria 2. Antrenor: Sebastian Tudor.

Potaisa Turda: Medrea, Feneşan, Chipăruş - Ovidiu Gal 2, Săsăeac 1, Dinescu 8, Fazekas 4, Balint 3, Pop 1, Dobrin 7, Irimiaş 4, Gângă. Antrenor: Horaţiu Gal.

Arbitri: Adrian Moldovan şi Mircea Rogoz (ambii Baia Mare)