Deşi au avut în faţă o formaţie mai bine clasată, pe CSBT Alexandria, elevele antrenoarei Adriana Niculescu au reuşit să se impună la o diferenţă de 11 puncte, cu scorul de 70-59, ajungând la cel de-al nouălea succes din actualul sezon.

Meciul, desfăşurat în Arena "Antonio Alexe", a început mai bine pentru oaspete, care au marcat în primul sfert 17 puncte şi au primit doar 14. Ţi în sfertul secund situaţia a decurs de asemenea manieră, cu oaspetele înscriind 15 puncte, iar gazdele, doar 10. Astfel, la jumătatea confruntării, echipa din Alexandria conducea cu 32-24.

După pauza mare, situaţia s-a schimbat radical, orădencele devenind "vioara întâi", iar oaspetele cele care sunt depăşite de adversar. Astfel, sfertul al treilea a fost adjudecat la nouă puncte, cu 25-16 de Universitatea CSM.

Ultimele zece minute au fost şi mai clare în favoarea gazdelor, care în acest sfert au înscris 21 de puncte şi au primit doar 11, ceea ce le-a adus o victorie concludentă.

Universitatea CSM Oradea - CSBT Alexandria 70 - 59 (14 - 17, 10 - 15, 25 - 16, 21 - 11)
Sala: Arena "Antonio Alexe"
Spectatori: 53

Arbitri: Andrada Monika Csender şi Gabriela Istvan
Comisar FRB: Ungurian Cristian

Marcatoare Universitatea CSM Oradea: Shuanda Ashford 24 puncte, Ioana Gavra 19, L'Oreal Joy Price 16, Ceciley Johnson 7 şi Ruxandra Chiş 4 puncte.

Marcatoare CSBT Alexandria: Alina Mihaela Chivu 19 puncte, Anca Ţipoş 15, Shanita Tava Arnold 10 şi Tricia Marie Principe 8 şi Andreea Adelina Ştefan 7 puncte.