Formaţia bihoreană CS Oşorhei şi-a încheiat seria jocurilor de pe teren propriu din acest sezon cu o victorie. Vineri, la Alparea, fotbaliştii bihoreni i-au învins pe cei de la CSM Sighetul Marmaţiei cu scorul de 1-0, printr-un gol reuşit de Ovidiu Popa în minutul 53.

Partida a început cu o uşoară dominare teritorială a gazdelor, însă până în minutul 32 nu s-a consemnat vreo ocazie la cele două porţi. În acest minut, după un atac al gazdelor, Magda a şutat de la 20 de metri, pe jos, dar portarul Burdun a fost la post şi a reuşit să reţină în doi timpi.

În minutul 36 însă, după o centrare de pe stânga a celor din Sighet, Cheţan, jucător plecat în Maramureş de la LPS Bihorul, a reluat cu capul din 10 metri, dar fără probleme pentru goalkeeperul Hava.

Două minute mai târziu însă, CS Oşorhei a ratat o ocazie mare, prin Trip, care pătruns în careu, a şutat puternic de la 12 metri, sub transversală. A respins in-extremis portarul Burdan. Lovitura de colţ ce a urmat s-a soldat cu o altă ocazie pentru gazde, dar lovitura de cap a lui Ov. Popa din 6 metri, a fost respinsă în faţă. Până la pauză, CS Oşorhei a mai ratat o dată, după ce Magda, în minutul 43, a trimis periculos de la 18 metri, peste transversală.

După pauză, oaspeţii au revenit în teren parcă ceva mai hotărâţi, combinând mai mult în jumătatea adversă, iar în minutul 49, Păcurar a şutat pe jos de la 14 metri, dar a scos de lângă bară portarul Hava.

În minutul 53 s-a marcat primul şi ultimul gol al jocului. Atunci, portarul Burdun i-a trimis o pasă neglijentă lui Pistol, Ov. Popa a interceptat, a driblat şi portarul şi a trimis în poarta goală.

Oaspeţii au revenit în atac totuşi în minutul 76, când Florea a şutat de la marginea careului, dar peste poartă. Astfel, jocul s-a încheiat cu victoria meritată a bihorenilor, care şi-au luat rămas bun de la suporteri, printr-un succes muncit. Victoria de vineri îi urcă o poziţie în clasament, de pe locul VI pe V, cu 39 de puncte.

Cealaltă echipă bihoreană din Seria a V-a a Ligii a III-a, CSC Sânmartin, a evoluat vineri în deplasare la Cugir, pe terenul echipei locale, Metalurgistul, ocupanta poziţiei secunde a clasamentului. De altfel, formaţia gazdă s-a impus destul de clar în acest joc, cu scorul de 4-0, după o triplă a lui Ad. Cârstean.

CS Oşorhei – CSM Sighet 1-0(0-0)

A marcat: Ov. Popa (min. 53)

CS Oşorhei: Hava – Turcan, Pintea, Ş. Pop, Hering (min. 46 Sergiu Ban) – Magda, Mălaiu, Trip (min. 81 Costea), Selejean – Hosu şi Ov. Popa (min. 87 Sorin Ban). Antrenor: Rudy Kovacs.

CSM Sighet: Burdun – Pistol, Bucur, Salif Nogo, Florea – Şuşu (min. 40 Taciuc), Păcurar, Cheţan (min. 74 Roatiş), Alex Novoselenski – Dragoş şi Raul Novoselenski. Antrenor: Dan Dobai

Au arbitrat: Dorian Barzuca – Bogdan Ghiorghioiu şi Alexandru Filip (toţi din Timişoara)