Nu doar FC Bihor, ci şi echipele bihorene de fotbal din Liga a III-a au disputat în week-end jocuri de verificare.

CS Oşorhei a evoluat la Beiuş, în compania echipei locale CF Bihorul, formaţie pe care a reuşit s-o învingă clar, cu scorul de 3-0, după ce şi la pauză conducea cu 1-0. Echipa pregătită de Rudy Kovacs a reuşit să înscrie prin Ember, Giura şi nigerianul Chimonso.

Pentru CS Oşorhei, echipa de start a fost Deac - Turcan, Pintea, Lavrincsik, Hering - Ş. Pop, Ember - Moise, Trip, Cr. Andor - Hosu. Pe parcurs, antrenorul Rudy Kovacs i-a mai trimis în teren şi pe: Mălaiu, Teşan, Junc, Raymond, R. Giura, Costea, S. Ban şi Chimonso.

Nou-promovata în Liga a III-a, formaţia CSC Sânmartin a evoluat pe teren propriu, primind sâmbătă vizita echipei arădene Naţional Sebiş. Meciul s-a terminat la egalitate, după ce la pauză oaspeţii conduceau cu 2-1.

Cei care au deschis scorul au fost bihorenii, prin Pantea, în minutul 13, egalarea survenind în minutul 22, când a înscris Sulea, fostul jucător al echipei FC Bihor. În minutul 32, oaspeţii au trecut în avantaj, după ce Bozian a transformat un penalty. Egalarea şi scorul final s-au consemnat în ultimul minut, când, tot din penalty, CSC Sânmartin a marcat prin Lobonţ.

Antrenorul formaţiei din Sânmartin, Florin Fărcaş, a trimis în teren echipa Verdeş - G. Mangra, Cura, Mintaş, Arsene - Pantea, Novak, Zadori, C. Jurca - Popescu, Olariu. Pe parcurs au mai intrat şi S. Ghilea - Cornea, Chira, Cervinschi, Morar, Copil, Lobonţ, O. Ghilea şi Jurcuţ.

Pentru CSC Sânmartin urmează miercuri, de la ora 17.30, meciul din turul III al Cupei României, pe teren propriu, în compania celor de la CS Ineu. CS Oşorhei va disputa următorul joc de verificare, joi, 14 august, în compania celor de la Luceafărul Oradea.