Campionii de la CSM Digi au făcut instrucţie cu giuleştenii de la Rapid în meciurile desfăşurate în Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu, în cadrul etapei din week-end a Superligii Naţionale la polo pe apă.

În această dublă, ce a contat pentru runda a 13-a a Superligii Naţionale, poloiştii orădeni au reuşit două scoruri record: 27-4 şi 30-3.

Cele două jocuri s-au încheiat, astfel, cu scoruri mai rar întâlnite la polo, 27-4 în prima dispută, când pe sferturi CSM Digi s-a impus cu 8-0, 8-1, 6-2 şi 5-1, respectiv cu scorul de 30-3, când pe sferturi s-a consemnat 8-0, 5-1, 8-2 şi 9-0 pentru gazde.

Orădenii au marcat gol după gol, exersând foarte mult fazele de atac, iar reuşitele formaţiei CSM Digi în această dublă confruntare au purtat semnăturile jucătorilor: Szabó 4+6 goluri, Samuilă 4+3, Kádár 4+3, Chioveanu 3+5, Popoviciu 3+2, Buşilă 3+1, A. Creţu 3+0, Diaconu 2+2, Dunca 1+4 şi B. Câmpianu 0+4.

Pentru rapidişti au înscris: Dobre 2+2 goluri, Popa 1+1 şi Samson 1+0.

Pentru CSM Digi se dovedeşte încă o dată că jocurile din partea a doua a clasamentului Superligii Naţionale nu se constituie altceva decât antrenamente cu public.

În penultima etapă din sezonul regulat, cealaltă echipă orădeană din competiţie, CS Crişul a obţinut o victorie şi a înregistrat un eşec în deplasarea de la Cluj, cu Politehnica.

Clujenii au câştigat primul meci cu scorul de 9-8, într-un joc care pe sferturi a consemnat: 4-2, 1-1, 2-3 şi 2-2.

În partida revanşă, orădenii s-au impus însă la două goluri, cu 7-5, după ce au cedat rimul sfert cu 0-1, dar le-au câştigat apoi pe următoarele două cu 4-0 şi 2-1. În fine, ultimele 8 minute au revenit gazdelor cu 3-1, fapt care nu a mai putut schimba soarta întâlnirii, încheiată cu victoria la două goluri a Crişului.

Pentru tinerii jucători ai CS Crişul, antrenaţi de Eugen Băjenaru au marcat: Alexa 4+1 goluri, Freundlich 2+1, Paleacu 1+3, Sárközi 1+0 şi Barbu 0+2.