Poloiştii de la CSM Digi Oradea au completat seria de şapte jocuri oficiale susţinute în ceva mai mult de o săptămână. Formaţia pregătită de antrenorul Dorin Costrăş a încheiat seria de foc cu victorii pe linie, singurul motiv de mâhnire datorându-se ratării calificării în grupele Ligii Campionilor. Astfel, după victoriile cu Sportul Studenţesc, Radnicki Kragujvac şi Dinamo Bucureşti, echipa campioană a României s-a impus şi în derby-ul local cu Crişul Lancetti Oradea, desfăşurat în două acte, sâmbătă şi duminică la Bazinul Olimpic Ioan Alexandrescu.

În prima confruntare, CSM Digi s-a impus la o diferenţă de 14 goluri, cu scorul de 19-5, după ce la pauza mare conducea deja cu scorul de 9-1. Principalul marcator a fost Tiberiu Negrean, autor a 6 goluri.

Duminică, jucătorii echipei campioane au câştigat şi mai clar, cu scorul de 26-9, după ce pe sferturi elevii antrenorului Dorin Costrăş au câştigat cu 6-3, 5-1, 8-3 şi 7-2. Şi de această dată, principalul marcator a fost Tiberiu Negrean, autor a 6 goluri.

Sâmbătă

Crişul Oradea - CSM Digi Oradea 5-19 (1-7, 0-2, 4-5, 0-5)

Marcatori CSM Digi: Tiberiu Negrean - 6 goluri, Roland Szabo - 4 goluri, Milos Korolija - 3 goluri, Vojislav Cupic - 2 goluri, Cătălin Alexa, Kadar Kalman, Adam Freundlich, Alex Popoviciu - câte un gol fiecare.

Principal marcator Crişul: Istvan Szabo - 3 goluri.

Duminică

Crişul Oradea - CSM Digi Oradea 9-26 (3-6, 1-5, 3-8, 2-7)

Marcatori CSM Digi: Tiberiu Negrean - 6 goluri, Gheorghe Dunca, Milos Korolija şi Vojislav Cupic - câte 5 goluri, Alex Popoviciu - 2 goluri, Adam Freundlich, Andrei Creţu, Bogdan Remeş - câte un gol fiecare.

Meciurile echipei campioane CSM Digi cu Crişul au contat pentru etapa a VI-a din Superliga Naţională. Formaţia campioană a acumulat acum 12 victorii din tot atâtea partide disputate şi împarte prima poziţie a clasamentului cu principala contracandidată, Steaua Bucureşti.

Etapa a VI-a din competiţia internă de polo a consemnat rezultate normale, în care favoritele s-au impus pe linie. Steaua nu a avut probleme cu AMEFA Arad, pe care a spulberat-o cu 26-2 şi 18-5. De asemenea, Sportul Studenţesc a câştigat cu scorurile de 25-5 şi 26-9 disputele cu Rapid Bucureşti.