Cel de-al doilea turneu al Superligii Naţionale de polo pe apă, programat în această săptămână la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu" din Oradea a continuat sâmbătă cu două reuniuni, este vorba despre etapele cu numerele 5 şi 6.

În prima dintre aceste runde, desfăşurată dimineaţă, cele două echipe orădene, CSM Digi, de pe locul I, şi CS Crişul, situată pe poziţia a IV-a, s-au întâlnit în meci direct, câştig de cauză având, aşa cum era de aşteptat, de altfel, CSM Digi,care s-a impus foarte clar, cu scorul de 21-3. Pe reprize a fost 3-1, 7-1, 5-0 şi 6-1 în favoarea campionilor ultimelor ediţii. Diaconu, de la CSM, s-a remarcat, în special, în această dispută, cu cele 7 goluri marcate.

Tot în etapa a V-a a avut loc şi derby-ul bucureştean dintre Dinamo şi Steaua, încheiat cu victoria primei echipe, cu scorul de 10-6. Dinamoviştii au început mai bine şi au terminat mai bine jocul şi acest lucru a făcut diferenţa pe tabela de marcaj. George Georgescu de la dinamovişti, a fost şi principalul marcator al disputei, cu 4 reuşite.

În reuniunea de după-amiaza şi seara zilei de sâmbătă, în cadrul etapei a VI-a, cea de-a doua echipă orădeană, CS Crişul, şi-a continuat seria negativă, pierzând în faţa clujenilor de la CS Politehnica, cu scorul de 2-5, un joc ce altă dată l-ar fi câştigat. Este posibil ca oboseala să-şi fi spus cuvântul pentru tânăra echipă antrenată de Eugen Băjenaru, care s-a aflat la doilea joc al zilei şi la al VI-lea în în decursul a 4 zile.

Începutul meciului cu clujenii a fost bun, însă pe parcurs orădenii de la Crişul s-au stins.

În etapa a VI-a, CSM Digi a avut-o ca adversară pe Sportul Studenţesc, o echipă cu care s-a distrat pur şi simplu, administrându-i un categoric scor de 21-4. Pe reprize s-a consemnat în această dispută: 8-1, 4-1, 5-1 şi 4-1.

Aşa după cum o arată şi scorul, elevii ungurului Toth Laszlo au început în forţă disputa, marcând numai în primul sfert 8 goluri, cu o medie de un gol pe minut. Deşi au mai redus ritmul, şi următoarele trei sferturi au fost adjudecate cu lejeritate de către campioni. Principalii marcatori au fost în acest joc Mihnea Chioveanu şi Cosmin Baidoc, autori a câte 5 goluri.

Cum în penultima etapă a turneului cele două echipe bucureştene, Steaua şi Dinamo nu au făcut paşi greşiţi, în ierarhia la zi, cu o rundă înaintea finalului turneului de la Oradea, CSM Digi conduce la o diferenţă de 4 puncte faţă de Steaua şi 6 faţă de Dinamo. CS Crişul ocupă în continuare locul IV, având 5 lungimi peste Rapid, de pe poziţia a V-a.

Duminică, în ultima zi a turneului de la Bazinul Olimpic "Ioan Alexandrescu", CS Crişul se va duela cu Dinamo, de la ora 10.30, pentru ca, în ultimul joc, de la ora 12, CSM Digi să întâlnească Steaua.

Rezultatele zilei a IV-a, de sâmbătă, a turneului Superligii Naţionale de polo de la Oradea:

Etapa aV-a:

SPORTUL STUDENŞESC - CS POLI CLUJ 9-12 (1:4, 1:3, 3:4, 4:1)
Cei mai buni marcatori: Orăşteanu (Sportul) - 4 goluri şi Tocan (Poli Cluj) - 7 goluri
RAPID BUCUREŢTI - AMEFA ARAD 7-5 (1:1, 2:3, 3:1, 1:0)
Cel mai bun marcator: Samson (Rapid) - 3 goluri
CSM DIGI ORADEA - CRIŢUL ORADEA 21-3 (3:1, 7:1, 5:0, 6:1)
Cei mai buni marcatori: Diaconu (CSM Digi Oradea) - 7 şi Sarkozi (Crişul) - 2 goluri
DINAMO BUCUREŢTI - STEAUA BUCUREŢTI 10-6 (3-1, 1-1; 3:3, 3:1)
Dinamo: Stoenescu, Orzoiu 1, Robu 1, Necşulescu, Ianc , Alex Matei 1, Demeter, Teohari, Georgescu G., Georgescu A. 4 Goanţă 3, Nenciu, Enescu. Antrenor: Doru Spânu.
Steaua Buc: Drăguşin, Giuclea, B. Matei 1, Toacă, Cotrău 2, Popescu Pavel , Deacu, Cristescu 1, Stan Ad., Oanţă, Stan C., Gospodinov , Gheorghe M. 2. Antrenor: E. Georgescu.

Etapa a VI-a:

CRIŞUL ORADEA - CS POLI CLUJ 2-5 (1:0, 0:2, 0:2, 1:1)
Cel mai bun marcator: Tocan (Poli Cluj) - 2 goluri
CSM DIGI ORADEA - SPORTUL STUDENŢESC 21-4 (8:1, 4:1, 5:1, 4:1)
Cei mai buni marcatori: Mihnea Chioveanu (CSM Oradea) şi Baidoc (CSM Oradea) - câte 5 goluri
RAPID BUCUREŢTI - STEAUA BUCUREŢTI 3-9 (1:2, 1:1, 1:4, 0:2)
Cel mai bun marcator: Mihnea Gheorghe (Steaua) 2 goluri
AMEFA ARAD - DINAMO BUCUREŢTI 6-14 (1:4, 1:3, 2:4, 2:4)
Cei mai buni marcatori: Alex Matei (Dinamo) şi Goanţă (Dinamo) - câte 2 goluri