Aşa cum era de aşteptat, poloiştii de la CSM Digi Oradea "s-au distrat" cu adversarii lor, în etapa a IV-a a campionatului Superligii Naţionale, învingând la Cluj Napoca, sâmbătă şi duminică, echipa locală Poli, la scoruri concludente, la o diferenţă de 20 de goluri.

Astfel, în primul joc, elevii antrenorului Dorin Costrăş au dispus cu 25-5 de echipa locală Poli Cluj, după ce la pauza mare conduceau deja cu scorul de 13-1. În sfertul III, campionii României au marcat chiar 9 goluri, pentru ca în ultimele opt minute să mai înscrie de trei ori. Principalul marcator în acest joc a fost M. Korolja, autor a 7 goluri. L-a urmat T. Negrean, cu 5 reuşite.

În partida a doua, revanşă, orădenii s-au impus tot la o diferenţă de 20 de goluri, cu scorul de 24-4, după ce la pauza mare conduceau cu 11-2. T. Negrean a marcat tot 5 goluri şi a fost principalul marcator, în timp ce M. Korolja şi-a trecut acum în cont 4 reuşite.

Poli Cluj-Napoca - CSM Digi Oradea 5-25 (1-5, 0-8, 3-9, 1-3) şi 4-24 (1-5, 1-6, 2-4, 0-9)

Au marcat pentru CSM Digi: Szabó R. 0+2 goluri, Negrean 5+5, Korolja 7+4, Alexa 2+3, Popoviciu 1+1, Cupic 2+2, A. Creţu 3+1, Dunca 1+3, R. Georgescu 2+1, Kádár 1+1, B. Remeş 1+1.

Cealaltă formaţie orădeană din competiţie, Crişul Lancetti, a evoluat acasă şi a fost întrecută de Dinamo, cu 9-1 şi 24-4.

Crişul Lancetti Oradea - Dinamo 1-9 (0-3, 0-0, 0-3, 1-3) şi 4-24 (0-4, 2-6, 0-7, 2-7)

Au marcat pentru Crişul: Drăghici 1+1, Kováts 0+1, Szabó I. 0+1, Alb 0+1, respectiv Orzoiu 1+4, Prioteasa 0+1, Ciaran 0+2, Vrânceanu 1+1, Al. Matei 4+3, Demeter 2+3, G. Georgescu 0+3, Andrei Georgescu 0+4, Sfârle 1+1, Simion 0+2.

În etapa viitoare, ambele formaţii orădene vor evolua în bazin propriu, CSM Digi cu Sportul Studenţesc, iar Crişul Lancetti în compania Rapidului.