Formaţiile bihorene de fotbal CF Bihorul Beiuş şi Unirea Valea lui Mihai s-au impus, marţi, în etapa intermediară din această săptămână a campionatului Ligii a III-a.

Cu toate că a evoluat în deplasare, în judeţul Timiş, pe terenul celor de la Nova Mama Mia Becicherecu Mic, echipa Bihorul Beiuş a reuşit să-şi adjudece toate cele trei puncte puse în joc, după ce a câştigat cu scorul de 2-1, prin golurile marcate de Galea.

La pauză scorul a fost egal, 0-0, iar cei care au marcat primii au fost jucătorii echipei gazdă, prin Dragodan, în minutul 50. Două minute mai târziu, Galea a dus egalarea, iar după 10 minute a înscris şi golul victoriei.

Prin acest succes, Bihorul Beiuş a totalizat 43 de puncte şi îşi păstrează poziţia a III-a în clasamentul Seriei a V-a.

Cealaltă grupare din Bihor, Unirea Valea lui Mihai a evoluat pe teren propriu şi a câştigat, tot la limită, cu 1-0, disputa cu arădenii de la Gloria CTP. Unicul gol al jocului de la Valea lui Mihai a fost marcat în prima repriză de Szallai.

Această victorie reprezintă un balon de oxigen pentru jucătorii de la Unirea, aflaţi în luptă pentru evitarea retrogradării. Ei au acumulat acum 27 de puncte şi ocupă locul XI.

Rezultatele şi marcatorii etapei a XXIII-a din Seria a V-a a Ligii a III-a la fotbal:

FC Caransebeş - CSM Şcolar 4-0
Văcărescu (15, 76), Niţă (39), Bârsan (72)
Mama Mia Becicherecu Mic - Bihorul Beiuş 1-2