Etapa a XXVII-a a Ligii a IV-a, seria judeţului Bihor, a programat în week-end, două jocuri cu implicaţii serioase în partea superioară a clasamentului. Cele două derby-uri au fost programate la Hidişelul de Sus şi Sântandrei, unde gazdele şi-au valorificat terenul propriu şi au reuşit să câştige, adjudecându-şi toate cele trei puncte puse în joc.

La Hidişelul de Sus, echipa locală FC s-a impus cu scorul de 3-2 în faţa celor de la Kinder Junior Paleu, după ce la pauză conduceau cu 2-0, iar la un moment dat chiar cu 3-0.

La Sântandrei, echipa antrenată de Ciprian Dianu, Crişul din localitate, nu a întâmpinat probleme deloc în a se impune în faţa salontanilor de la CSM Olimpia, câştigând jocul la scor de neprezentare, cu 3-0, după ce la pauză şi ei aveau 2-0.

Liderul clasamentului, echipa CSC Sânmartin a avut parte de un joc relativ uşor în această etapă, ceea ce s-a văzut şi pe tabela de scor, câştigând în final cu 6-1, în faţa marghitenilor de la Viitorul. Demn de menţionat la acest joc este faptul că Popescu de la gazde a reuşit să-şi treacă în cont patru goluri.

În alte două partide cu goluri multe, CSU Partium Oradea a surclasat cu 5-0 formaţia Luceafărul Oradea, iar Victoria Avram Iancu a dispus cu 5-2 de CSO Ţtei.

În clasament, cu trei etape înainte de final, CSC Sânmartin are 5 puncte avans faţă de principalele urmăritoare şi este marea favorite la câştigarea competiţiei.