La fel ca vara trecută, România va fi traversată anul acesta de un nou val de caniculă şi secetă, avertizează specialiştii.

"Estimările indică un regim de temperaturi medii lunare mai ridicat decât în mod obişnuit, în special în partea de sud, sud-est, est şi vest a ţării. În aceste zone, temperaturile medii vor putea depăşi frecvent normele perioadei", a anunţat directorul adjunct al Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Elena Mateescu, adăugând că zilele caniculare, cu temperaturi peste 35 de grade, vor fi tot mai numeroase.

În acelaşi timp, cantităţile de precipitaţii vor fi sub normele climatologice, aşa că fenomenul secetei va fi mai accentuat decât în vara anului 2015. Estimările arată o creştere de 1,96 grade Celsius a temperaturii medii la nivelul întregului continent european.