Vladimir Putin a declarat joi, într-o conferință de presă la Moscova, că ar fi dispus să accepte un acord de armistițiu pentru 30 de zile în războiul cu Ucraina, însă a spus că are „unele rezerve” privind propunerea făcută de americani și a afirmat că are unele condiții, inclusiv aceea ca armistițiul să ducă „la o pace pe termen lung, având în vedere că armata rusă este în plină ofensivă pe toate fronturile”, informează Reuters, The Guardian și CNN.
Liderul de la Kremlin a început prin a-i mulțumi președintelui Trump pentru că „acordă atât de multă atenție reglementării conflictului din Ucraina”.
Declarațiile au fost făcute într-o conferință pe care președintele Rusiei a ținut-o alături de omologul său din Belarus, Aleksandr Lukaşenko.
Condițiile lui Putin
Vladimir Putin a precizat că există „o mulțime de întrebări cu privire la încetarea focului” și a adăugat că trebuie să vorbească mai întâi cu Donald Trump, arată Hotnews.ro.
Putin a continuat spunând: „Suntem de acord cu propunerile de încetare a focului, dar poziția noastră se bazează pe presupunerea că încetarea focului va duce la pace pe termen lung, ceva care ar elimina cauzele inițiale ale crizei”.
Publicația Politico detaliază că aceste cauze ale războiului, la care s-a referit Putin, includ opoziția Moscovei față de integrarea Ucrainei în NATO, precum și o orientare politică vestică a Kievului.
Liderul de la Kremlin a făcut apoi referire la vizita lui de miercuri din regiunea rusă Kursk și a descris situația de acolo ca fiind „complet sub controlul nostru”, arată sursa citată. El a susținut că trupele ucrainene nu mai pot părăsi acea zonă și că vor trebui „să se predea sau să moară”. Astfel, a spus Putin, din acest punct de vedere, un armistițiu de 30 de zile ar fi bun pentru Ucraina, nu pentru Rusia.
El a mai arătat că forțele ruse „sunt acum în ofensivă în toate zonele de pe front”.
„Toate aceste probleme trebuie studiate cu atenție de ambele părți”, spune el, adăugând că ideea unei încetări a focului este „bună și o susținem în mod absolut, dar există probleme pe care trebuie să le discutăm”.
Vrea să discute cu Trump
Vladimir Putin a adăugat că el crede că „trebuie să negociem cu colegii și partenerii noștri americani” și că ar putea avea o convorbire telefonică cu președintele american Donald Trump. „Ideea însăși de a pune capăt acestui conflict prin mijloace pașnice, o susținem”, a declarat Putin, citat de Digi24.ro.
Liderul rus se va întâlni cu emisarul președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff, într-o ședință cu ușile închise la Kremlin, joi seară.
„Să sperăm...”
În paralel, președintele SUA Donald Trump s-a întâlnit joi, în Biroul Oval de la Casa Albă, cu secretarul general al NATO, Mark Rutte.
În acest context, președintele republican a spus în fața reporterilor că emisarul său special, Steve Witkoff, este implicat în discuții „serioase” în Rusia, Witkoff fiind așteptat să se întâlnească în curând cu Vladimir Putin.
„Să sperăm că Rusia va face ceea ce trebuie”, a declarat Trump, reiterând faptul că ar dori să vadă o încetare a focului din partea Moscovei, conform Hotnews.ro.
Cu o zi înainte, Donald Trump a afirmat în Biroul Oval că va impune sancțiuni devastatoare Rusiei dacă Vladimir Putin decide să continue războiul din Ucraina.