Voleibalistele de la CSU Oradea s-au calificat la turneul semifinal al play-off–ul Diviziei A2, Seria de Vest, după ce au câştigă sâmbătă al doilea joc disputat în compania echipei CSM Satu Mare.

La Sala Polivalentă a Universităţii din Oradea, voleibalistele de la CSU s-au impus cu scorul de 3-1, obţinând, astfel,  cea de-a doua victorie consecutivă. Pe seturi s-a consemnat: 25-16, 25-17, 26-28 şi 25-23.

Echipa orădeană a avut un start perfect de meci, gazdele impunându-se în primele două seturi, graţie unui serviciu precis şi a unui atac eficient, oaspetele nereuşind să găsească soluţii în faţa acţiunilor jucătoarelor bihorene.

Setul al treilea a fost adjudecat de echipa oaspete totuşi, în prelungiri, după ce CSU a egalat la 24, 25 şi 26, sătmărencele reuşind să se distanţeze la două puncte diferenţă pe fondul unei relaxări a echipei gazdă, în finalul setului.

Maria şi Iulia Fîcă au determinat revenirea echipei orădene în setul IV, care şi-a adjudecat setul cu scorul de 25-23. Astfel, jocul a fost câştigat de formaţia gazdă cu 3-1, iar studentele şi elevele antrenoarei Mariana Szabo-Alexi au sărbătorit calificarea după finalul unui joc echilibrat.

CSU Oradea - CSM Satu Mare 3 - 1 (25-16, 25-17, 26-28, 25-23)

CSU Oradea: Fîcă Iuliana (căpitan), Fîcă Maria (foste componente ale CSU Oradea, revenite din Divizia A1 de la Penicilina Iaşi), Haidu Roxana, Ungur Camelia, Gârdan Lavinia, Chende Bianca (studente la Facultatea de Geografie, Turism şi Sport, Programele de studii Educaţie fizică şi sportivă, Kinetoterapie şi Motricitate Specială), Ienciu Denisa ( studentă la Facultatea de Medicină şi Farmacie), Horvath Reka, Dudaş Petra, Ponorean Nicoleta (libero) – cu dublă legitimare, şi la CSS LPS "Bihorul" Oradea –, Blaj Giulia şi Pura Mădălina – cu dublă legitimare, şi la CSS 6 Ştei. Kinetoterapeut: Pintea Alexandra.  Antrenor-jucător: lect. univ. dr. Szabo-Alexi Mariana.