Etapa a XII-a din cadrul campionatului Diviziei A2, Seria Vest, la volei masculin a însemnat pentru echipa LPS Bihorul Atletic Oradea o deplasare lungă şi obositoare, sâmbătă, tocmai la Râmnicu Vâlcea, pentru a da replica ambiţioasei formaţii locale Vartex, ocupanta locului 5 în clasamentul la zi.

Meciul "nu a pus cine ştie ce probleme liderului", după cum a declarat antrenorul Rodian Achimescu, aşa încât după 54 de minute de joc, "leii" au câştigat cu 3-0 (25-19, 25-15, 25-18), înregistrând a 11-a victorie stagională şi a 30-a din 33 de partide de când fiinţează.

Orădenii au deschis bine meciul, scor 5-0 pentru ca la primul "tehnic" scorul să fie 8-4, după care a urmat 16-11, 19-12 şi 25-19, scorul primului set.

În setul secund s-a mers cap la cap, cu oaspeţii la conducere, însa la 5-4 Emil Lung a reuşit o serie de 7 puncte consecutive şi i-a distanţat decisiv pe "lei", 12-4, apoi 20-9 şi 25-15, după 17 minute.

Setul III avea sa fie şi ultimul, dar după 1-0 pentru Oradea, oltenii şi-au văzut visul împlinit şi au condus pentru prima data pe tabelă, 3-1! Avea sa fie şi ultima dată însă, deoarece "liderul" nu a mai făcut concesii până la final şi a întors repede scorul, 4-3, 8-7, 18-15, moment în care pe serviciul lui Andrei Achimescu a urmat alta serie de aşi până la 24-15, pentru ca tabela să fixeze finalul la 25-18.

Au jucat pentru Atletic LPS Bihorul Emil Lung, Andrei Achimescu, Bogdan Nan, Moisa Abrudan, George Drăgan, Ninu Drinceanu şi Sebi Chereji, iar în seturile II şi III a evoluat şi Petre Vornicu.

"A fost o victorie scurtă în urma unui joc bun făcut de sportivii mei. Îi felicit pentru această victorie, este a 30-a de când evoluam în A2 şi vreau să cred că eforturile noastre nu vor rămâne fără răspuns din partea autorităţilor locale şi că vom ajunge să bifăm victorii şi în prima ligă. Mai avem patru meciuri pe care vrem să le câştigam pentru a termina şi campionatul acesta pe primul loc. Sunt mândru că în 23 şi 27 februarie am fost solicitaţi să jucam două amicale de lux cu Kecskemet, vicecampioana en-titre si liderul la zi din campionatul Ungariei, primul dintre ele la Oradea", a declarat după joc antrenorul orădean, profesorul Rodian Achimescu.

9. Târgu Mureş 2p

Următorul meci al orădenilor este programat pe 9 februarie, în compania "lanternei roşii", Torpi Târgu Mureş.