Corul Fiat Lux, înfiinţat în 2005 de dirijorul Antonia Nica, este singurul reprezentant al Oradiei în finala emisiunii-concurs "Românii au talent", care va fi transmisă în direct, vineri seara, de la ora 20.30, de PRO Tv.

Corul format din adolescenţi şi tineri cu studii muzicale din Oradea se va lupta pentru marele premiu în valoare de 120.000 de euro cu alţi 14 finalişti, sperând ca, în urma reprezentanţiei pe care o vor da, să obţină cele mai multe voturi prin SMS din partea telespectatorilor.

Orădenii au impresionat prin stilul deosebit de a interpreta melodii din diferite stiluri muzicale încă de la preselecţii. În semifinale, juriul i-a lăudat pe tinerii artişti pentru felul în care au reuşit să treacă prin diferite registre, cântând fragmente din melodii precum "Vara nu dorm" a lui Connect-R, dar şi "Imnul României".

Bihorel îi îndeamnă pe orădeni să voteze corul Fiat Lux în finală. Citeşte cum, pe www.bihorel.ro!