Vremea va rămâne călduroasă în Crișana în următoarele două săptămâni, cu maxime care vor depăși frecvent 30 de grade. Vor exista însă și câteva zile ușor mai domoale, iar probabilitatea de ploaie va crește spre finalul lunii august și la începutul lui septembrie.
Potrivit estimării publicate de Administrația Națională de Meteorologie pentru intervalul 24 august – 6 septembrie, temperaturile maxime medii în regiunea din care face parte și județul Bihor vor oscila, în general, între 30 și 32 de grade.
Cele mai călduroase zile ar urma să fie 25 și 28 august, când media maximelor la nivelul regiunii va ajunge la 33–34 de grade.
În schimb, temperaturi maxime ceva mai scăzute, de aproximativ 29 de grade, sunt estimate pentru 26 și 30 august, precum și pentru 3 și 4 septembrie.
Nopțile vor fi, în general, răcoroase, cu minime cuprinse între 13 și 15 grade. Excepție vor face nopțile de 26 și 29 august, când temperaturile minime vor urca, în medie, la 17–18 grade.
În ceea ce privește precipitațiile, „probabilitatea pentru ploi va fi mai mare în zilele de 26, 27, 29 și 30 august, apoi în intervalul 2–4 septembrie”, arată estimarea ANM.
Prognoza este realizată pe baza produselor numerice ale Centrului European pentru Prognoze pe Medie Durată.
Prognoza meteo pentru toate regiunile țării: